Amon Göth, komendant obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Wydawca i ludobójca

W opinii jednego ze swoich przełożonych z października 1941 r. Amon Göth nazwany został „prawdziwym narodowym socjalistą oraz gotowym do ponoszenia ofiar i gotowym do akcji SS-Mannem”. Nie było w nim słabości.

Historia analizy języka naturalnego, część I

W 1966 r. członkowie Automatic Language Processing Advisory Committee w raporcie przygotowanym na zlecenie rządu USA sceptycznie ocenili dokonania naukowców pracujących w obszarze analizy języka naturalnego, w szczególności zmierzających do budowy programów automatycznego tłumaczenia, co spowodowało, że finansowanie tych badań zostało bardzo ograniczone.

Lee Miller: od modelki do fotoreporterki wojennej

Tym, co wyróżnia „Lee. Na własne oczy” w reż. Ellen Kuras, są doskonałe kadry i poruszająca do głębi postać głównej bohaterki. Jak to osiągnięto? Mająca polskie korzenie Kuras, uznana w hollywoodzkim środowisku filmowym operatorka, tym razem odpowiadająca za reżyserię, zdjęcia do filmu powierzyła Pawłowi Edelmanowi, a do roli Lee Miller zaprosiła oscarową Kate Winslet.

Niezbyt diabelski Trójkąt Bermudzki. Mroczna tajemnica, spleciona z faktów i wyobrażeń

Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego powstała głównie dzięki połączeniu faktów i wyobraźni autorów o nim piszących. Cóż, prawda nie może stanąć na drodze dobrej opowieści.

Samarkanda. Klejnot Jedwabnego Szlaku

Samarkanda to jedno z najstarszych, wciąż istniejących miast na świecie, uważane za serce Jedwabnego Szlaku – starożytnej drogi handlowej niegdyś łączącej Chiny z regionem Morza Śródziemnego.

Hitlera można było zatrzymać. Czy gdyby Stalin dał się namówić, historia potoczyłaby się inaczej?

24 grudnia 1936 r. szef SD i Sicherheitspolizei Reinhard Heydrich poinformował Adolfa Hitlera, że wokół marszałka ZSRR Michaiła Tuchaczewskiego powstała nieformalna grupa wysokich rangą oficerów Armii Czerwonej, którzy namawiają Stalina do utworzenia z Wielką Brytanią i Francją antyhitlerowskiego paktu mającego na celu przygotowanie wojny prewencyjnej przeciw Niemcom. Wydarzenie to potwierdził mieszkający w Paryżu były rosyjski generał armii białych Nikołaj W. Skoblin, który przed wojną współpracował zarówno z NKWD, jak i SD.

Islam i chrześcijaństwo w średniowiecznej Hiszpanii. Kim był Cyd?

Czy islam i chrześcijaństwo były w średniowiecznej Hiszpanii odrębnymi, zawsze wrogimi światami? Niezupełnie, a z pewnością nie zawsze.

Największe powodzie w historii świata

Powodzie należą do jednych z najbardziej niszczycielskich kataklizmów przyrody. Te, które od wieków nawiedzają niektóre obszary naszego kraju wydają się stosunkowo łagodne, porównując do tych, które dewastują inne regiony naszej planety.

Czy Meksyk zawdzięcza niepodległość Napoleonowi?

Być może Meksyk do dzisiaj byłby posiadłością zamorską Królestwa Hiszpanii, gdyby Napoleon nie dokonał inwazji na Hiszpanię i nie skłócił jej króla ze swoim synem.

Otto Skorzeny – wielki oszust, który zmyślił większość swoich wyczynów wojennych

Człowiek nazywany „pierwszym komandosem Hitlera” zmyślił ogromną część swoich wyczynów wojennych, a jego udział w operacji uwolnienia Mussoliniego był występem komediowym.

Polacy i Turcy: przeciwnicy, ale nie wrogowie

Rozgromieni w 1683 r. przez Jana III Sobieskiego Osmanowie zachowali respekt dla ginącej Rzeczypospolitej, nie uznając zaborów Polski. Przez całe dziesięciolecia, kiedy państwa polskiego już nie było, do rytuału dworu sułtańskiego należało zapytanie podczas ceremonii państwowych: „Czy poseł Lechistanu już przybył?”.

Überkuh, czyli nadkrowa Hitlera. Pradawne zwierzęta miały pokazać potęgę Niemiec

Wymarły pradawny tur do dziś rozgrzewa wyobraźnię biologów i historyków. Kiedyś rozgrzewał jeszcze bardziej, bo hitlerowcy postanowili go odtworzyć. Niestety, w miejsce tura wyszła krowa.

Krystyna Skarbek - szpieg wszech czasów, polski skarb w Londynie

Trudno znaleźć w historii człowieka, który nosiłby bardziej pasujące mu nazwisko niż Krystyna Skarbek – polski oraz brytyjski szpieg wszech czasów, stanowiący inspirację dla samego Iana Fleminga, pisarza i twórcy postaci Jamesa Bonda.

Zadziwiająca koalicja opowiadająca się za dyktaturą. Prosowiecki rząd generała Rómmla

Dowódca Armii „Warszawa” próbował w oblężonej stolicy stworzyć własny gabinet rządowy, który traktowałby Sowietów jako sojuszników. Pewne poszlaki wskazują, że opowiadał się za aliansem z Moskwą jeszcze przed wojną.

Wstrząs pod wyspą Honsiu. Czego uczy nas sejsmologia?

W samo południe, 1 września 1923 r., pod wyspą Honsiu zdarzył się wstrząs o amplitudzie 8,1 stopnia, a skala kończy się na 9 stopniach – wyżej są już tylko kataklizmy globalne.

Zanim narodził się Rzym

Na długo przed powstaniem Imperium Rzymskiego na Półwyspie Apenińskim żyły odmienne etnicznie i językowo społeczności plemienne, których kultury zostały wyparte i zniszczone wiele wieków później przez Latynów, którzy założyli Rzym.

Kakao – dar indiańskich bogów

Czekolada zawitała do Hiszpanii na początku XVII wieku. W dalszą podróż po Europie wyruszyła z Marią Teresą austriacką, która w 1660 r. poślubiła Ludwika XIV. Królowa podarowała mężowi w prezencie ślubnym między innymi ziarna kakaowca.

Więźniarskie armie. Nie tylko w Rosji Władimira Putina

Obecność Grupy Wagnera na froncie ukraińskim to była kontynuacja długiej tradycji wykorzystywania przestępców w różnych siłach zbrojnych. W odróżnieniu od Zachodu, który dawno zrezygnował z takiej praktyki, po więzienne metody z upodobaniem sięgali carowie. Ale to Stalin był w tej dziedzinie niekwestionowanym liderem.