Złoty wiek Ameryki. Dwight Eisenhower, cz. IV

Lata 50. XX wieku przeszły do historii USA jako okres największego rozkwitu gospodarczego i powszechnego dobrobytu. Po dwóch dekadach biedy spowodowanej skutkami wielkiego kryzysu i ograniczeń wynikających z przestawienia gospodarki na tory wojenne nareszcie nadciągał czas powszechnej szczęśliwości.

Leopold Mozart - ojciec, który odkrył talent syna

Często można się spotkać z opinią, że o karierze muzycznej Wolfganga Amadeusza Mozarta zadecydowała jego matka. Nic bardziej mylnego. To ojciec, często błędnie i krzywdząco przedstawiany jako surowy despota, wybrał dla syna tę ścieżkę życiową.

Gdy świat zostawił Saamów samych

Na gorzką ironię zakrawa fakt, że Szwedzi i Norwegowie – obecnie społeczeństwa słynące z otwartości na ideę wielokulturowości – przez całe pokolenia mieli problem z zaakceptowaniem oraz godnym traktowaniem rdzennych mieszkańców swoich ziem. Tymczasem Saamowie zasiedlili surowe ziemie Północy prawdopodobnie o całe tysiąclecia wcześniej niż dotarli na nie przodkowie współczesnych Skandynawów.

Feldmarszałek Hindenburg kontra kapral Hitler

W sierpniu 1931 r. Hindenburg i Hitler odbyli konferencję. Hitler uważał feldmarszałka za „starego durnia”, a Hindenburg nie cierpiał „tego austriackiego kaprala”. Wyglądało na to, że Hitler nie ma szans kiedykolwiek zasmakować władzy. Niespełna półtora roku później był kanclerzem III Rzeszy.

Krwawiący czarnoziem. Lwów, spleciona historia Ukraińców i Polaków

Lwów to podróż przez dwie współżyjące ze sobą i ścierające się mitologie narodowe: Ukraińców i Polaków. Historia jednak w Ukrainie trwa dalej i również we Lwowie krwią pisze się jej nowy, współczesny rozdział.

Zdobycie Bastylii. Rewolucja pożera własne dzieci

14 lipca 1789 r. paryżanie spontanicznie zdobyli Bastylię, czym rozpoczęli Wielką Rewolucję Francuską, która obaliła absolutystyczno-feudalny ustrój panujący we Francji od X w. – to mit powtarzany na lekcjach historii.

Skomplikowane drogi Polaków do niemieckich oddziałów Schutza. Tak chcieli bronić Wołynia

Desperacja zaprowadziła 2 tysiące Polaków do oddziałów niemieckiej policji pomocniczej. Część z nich zasiliła później szeregi AK i LWP.

Sentinelczycy, najbardziej izolowana populacja na świecie

Sentinelczycy od 30 tys. lat zamieszkujący archipelag Andamany reagują w agresywny sposób na każdą próbę zbliżenia się do ich wyspy. Rząd Indii zabrania wszelkich kontaktów z tym plemieniem – zarówno dla dobra turystów, jak i tubylców.

III Rzesza: rasowe i cywilizacyjne „wyniesienie” niemieckiego narodu

„Jesteśmy w samym środku powolnego tworzenia państwa totalnego” – powiedział Führer namiestnikom Rzeszy na początku lipca 1933 r. Na froncie wewnętrznym pozycja Hitlera nieustannie się umacniała. Niemcy były teraz państwem jednopartyjnym.

Indyjscy „wyklęci” wracają do łask

Kto kontroluje przeszłość, kontroluje też przyszłość. Rządząca subkontynentem prawica od pewnego czasu przetasowuje panteon autorów niepodległości Indii, wprowadzając do niego tych, którzy z Gandhim i jego ruchem non violence mieli niewiele wspólnego.

Bitwa pod Verdun i walki o fort Vaux

Fenomen bitwy o Verdun w czasie I wojny światowej wynika z szerszego kontekstu, lecz istota tkwi we fragmentach – takich jak fort Vaux.

Dwight Eisenhower, część III: Droga ku Olimpowi

Kiedy zakończyła się I wojna światowa, Dwight Eisenhower był przekonany, że jego kariera wojskowa nie ma już dalszego sensu i że nigdy nie powtórzy się okazja, żeby zabłysnąć talentem dowódczym. Nie wiedział, że 23 lata później losy świata będą zależały od jego decyzji.

Meyer Lansky, Polak, który tworzył mafię

Był biznesmenem i jednym z twórców nowoczesnej przestępczości w Stanach Zjednoczonych, budował kasyna i mordował przeciwników. Prawo było wobec niego bezradne.

Skarb z „San José” na dnie Morza Karaibskiego. Miliardy dolarów w podwodnym „świętym Graalu”

W 1982 r. na Morzu Karaibskim amerykańska prywatna firma Sea Search Armada, polująca na podwodne skarby, natrafiła na wrak. Ale wtedy nie został on zidentyfikowany i zbadany, nie było więc wiadomo, czy zawiera jakiekolwiek cenne obiekty. A jednak zawiera! Ich wartość eksperci szacują na... 17 miliardów dolarów!

Paweł Łepkowski: Ameryka jest i pozostanie wzorcową demokracją

Wczoraj Stany Zjednoczone obchodziły swoje 248. urodziny. Tak przynajmniej się powszechnie uznaje z powodu błędu w metryce, o czym pisałem dwa lata temu.

Paweł Łepkowski: Adolf Hitler – od hodowli psów do Holokaustu

Pewnego wiosennego poranka 1915 r. do okopu niemieckich żołnierzy stacjonujących we francuskiej wsi Fromeless, niedaleko granicy belgijskiej, wbiegł goniący szczura pies o wyglądzie foksteriera.

Kulisy powstania teorii heliocentrycznej. Czego nie odkrył Mikołaj Kopernik?

Rewolucja kopernikańska nie była zderzeniem wiedzy i zabobonnego przesądu, lecz sporem równoprawnych teorii długo niemożliwych ani do potwierdzenia, ani do odrzucenia.

Historia cywilizacji. Jak Roentgen zajrzał w głąb ludzkiego ciała?

Marzenie o tym, żeby widzieć wnętrze ciała człowieka, móc obserwować kształty, rozmiary i rozmieszczenie narządów wewnętrznych, towarzyszyło lekarzom od tysięcy lat. Wiadomo było, że choroby mają swoje źródło we wnętrzu ciała, ale obraz tego wnętrza u żywego człowieka był przez wieki dla lekarzy niedostępny. Zmieniło się to w 1895 r.