„2001: Odyseja kosmiczna”: Horyzont marzeń

„2001: Odyseja kosmiczna” to olśniewająca audiowizualną maestrią opowieść o naszym niezaspokojonym pragnieniu poznania tego, co kryje się za horyzontem zdarzeń. Ale film Stanleya Kubricka jest także zwierciadłem epoki, w której powstał.

Marek Aureliusz. Życiowe drogowskazy cesarza filozofa

Cesarz Marek Aureliusz to jeden z najwybitniejszych myślicieli starożytności. Mówią o nim, że był waleczny jak Cezar, dalekowzroczny jak August, ale jako filozof porównywany jest do Seneki.

Czy Mikołaj Kopernik był Polakiem? Trzy nieścisłości w jednym zdaniu

To pytanie zawsze mnie oburzało. Jak można w ogóle kwestionować polską narodowość jednego z największych synów naszej ziemi? Przecież od dziecka powtarzano nam słynną rymowankę: „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię”.

Niezwykła Toskania: Lukka

Lukka bywa nieco lekceważona, nie ma tu bowiem tak olśniewających zabytków jak np. we Florencji. Jednak emanuje swoistym urokiem, a do tego szczyci się zachowanymi w całości fortyfikacjami obronnymi, co stanowi rzadkość w Europie.

Historia fotografii. Jak powstało słynne zdjęcie z wojny w Wietnamie?

Zdjęcie „Flee to Safety”, wykonane w 1965 r., pokazuje uciekającą przez rzekę wietnamską matkę z dziećmi. Zagrażały im amerykańskie bomby. Na drugim brzegu czekał fotograf Kyōichi Sawada, który uwiecznił ich dramat.

Jak trener i konserwator mebli przekonali świat o odkryciu pisma

Czasopismo „Science” opublikowało artykuł o wynikach badania dotyczącego 126 tys. plotek zamieszczonych na Twitterze w latach 2006–2017 i rozprzestrzenionych przez 3 miliony osób.

Autorka sagi „Lilie królowej”: W tym biznesie w średniowieczu rządziły kobiety

Istnieje błędne przekonanie, że kobiety średniowiecza, które nie dostąpiły zaszczytu bycia dwórkami, mogły się realizować zawodowo jedynie jako szwaczki, kucharki czy służące – mówi Lucyna Olejniczak, autorka sagi „Lilie królowej”.

Car Mikołaj I. „Pałkarz” czy ofiara własnego systemu?

„Pałkarz” i „żandarm Europy” to przydomki kojarzone z carem Mikołajem I. Kryje się za nimi klęska człowieka, który chciał stworzyć perfekcyjną despotię. Umarł, gdy zrozumiał, że poniósł klęskę. Co ciekawe, współcześni nam publicyści dostrzegają w Mikołaju wyraźną analogię do katastrofy Putina.

Rocznica D-Day. Joe Biden: 80 lat temu żołnierze przeszli próbę stuleci

Emmanuel Macron i Joe Biden biorą udział w obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day).

Czy Ameryce grozi rozpad?

Czy najbliższe wybory prezydenckie w USA zainicjują drugą w historii secesję części amerykańskich stanów? Do niedawna mówiono o tym jedynie w formie żartu. Ale ostatnio taka koncepcja zaczyna przebijać się do poważnej debaty politycznej.

Lądowanie w Normandii. Inwazja, która musiała się udać

Lądowanie wojsk alianckich na plażach Normandii 6 czerwca 1944 r. było pokazem sprawności gigantycznej anglo-amerykańskiej machiny logistycznej, zaradności alianckich żołnierzy, kreatywności sztabowców i przebiegłości służb wywiadowczych. Niemcy wykazali się głównie brakiem wyobraźni i elastyczności.

Lądowanie w Normandii. Dzień, który rozpoczął upadek Rzeszy

W amerykańskiej kryptografii wojskowej słowo „D-day” oznacza dzień, w którym zaczyna się jakaś operacja wojskowa. Podczas II wojny światowej wiele wydarzeń było tak oznaczanych w amerykańskich raportach. Jednak świat zapamiętał tylko jedno z nich, bo zmieniło ono los całej ludzkości.

Paweł Łepkowski: Fatalna polityka wahadłowa Ameryki wobec Izraela

Od 1948 r. bezpieczeństwo narodowe Izraela traktowano w Waszyngtonie niemal na równi z bezpieczeństwem narodowym USA. W tym roku coś pękło w relacjach obu państw. Czy naprawić to może zwycięstwo Donalda Trumpa w tegorocznych wyborach prezydenckich?

"Historyczna nazwa Rosji to Moskwa". Kto i dlaczego dokonał gigantycznego oszustwa?

W Ukrainie trwa publiczna debata o zasadności zmiany nazwy państwa rosyjskiego. Według Ukraińców adekwatniejszym terminem jest Moskowia. Tamtejsi historycy wskazują, że prawdziwa Rosja to Ukraina, a nazwa została jej skradziona. Jak było naprawdę? Kto i dlaczego dokonał fałszerstwa?

Straszni dwudziestoletni, potworni czterdziestoletni. Co łączyło Rudolfa Hössa i Martina Bormanna

Gdyby zbadano, co łączy śliczne oczęta finalistek konkursów piękności, kazania duchownych, mowy polityków przed wyborami, dzieła artystów i tomy filozoficzne, byłby to bezmiar tęsknoty za światem bez zła i cierpienia...

Tajemnica garnków na wodę. Czas na odkrycie "czarnej" historii Australii

Są dwie historie Australii: czarna i biała. Ta druga rozpoczęła się w 1606 r., gdy holenderski żeglarz Willem Janszoon jako pierwszy biały człowiek dotarł do tego kontynentu. Natomiast ta pierwsza historia rozpoczęła się około 65 tys. lat temu – wraz z przybyciem pierwszych ludzi z Nowej Gwinei.

Adolf Eichmann – architekt Zagłady

1 czerwca 1962 r., 62 lata temu, w izraelskim więzieniu Ramla powieszony został Adolf Otto Eichmann. Była to pierwsza i jak dotąd ostatnia egzekucja w historii niepodległego państwa Izrael.

Bohater wojenny w Białym Domu. Dwight Eisenhower, część I

Amerykańską tradycją stało się, że po najważniejszych dla losów narodu wojnach na prezydenta wybierano generała, który w czasie konfliktu zbrojnego dowodził armią. Tak też się stało po zakończeniu II wojny światowej. Prezydentem został naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie Dwight D. Eisenhower.