Wyklęci, którzy zdradzili resort. Milicjanci i ubecy w powojennej partyzantce

Wśród partyzantów, którzy stawiali opór komunistycznemu totalitaryzmowi w Polsce, byli też dezerterzy z Milicji Obywatelskiej, a nawet z Urzędu Bezpieczeństwa. To ludzie, którzy jako pierwsi porzucili zbrodniczy system.

Dzieje Polskiej Akademii Umiejętności

Oficjalna inauguracja Akademii Umiejętności (jeszcze bez przymiotnika „Polskiej”, bo Polski formalnie nie było) nastąpiła 7 maja 1873 r. w Krakowie. Ale Akademia już wtedy de facto istniała i działała, gdyż pierwsze jej posiedzenie odbyło się trzy miesiące wcześniej, 18 lutego 1873 r.

„Zakopane artystek” – Helena Modrzejewska, „królowa Tatr”

Wyjazd w tatrzańskie góry w drugiej połowie XIX w. był pomysłem dość oryginalnym, wręcz ekscentrycznym. A mimo to do tych na wskroś dzikich miejsc chętnie przybywały panie, zwłaszcza artystki, szukając tam wytchnienia i inspiracji.

Uniwersał Połaniecki – amerykański sen o wolności

W tym roku mija 230. rocznica wybuchu insurekcji kościuszkowskiej, która była ostatnią próbą ratowania niepodległości I Rzeczypospolitej, ale doprowadziła do III rozbioru i unicestwienia państwowości polskiej.

Dzień, w którym Warszawa została stolicą

Decyzja króla Zygmunta III Wazy o przeniesieniu stolicy nie została zapisana w żadnym akcie prawnym

Polska. Wielka mała Europa

Dziś stoimy w obliczu sytuacji, w której Polska ponownie może odegrać – i zresztą już zaczęła to robić – olbrzymią rolę w kształtowaniu się przyszłości naszego kontynentu – uważa profesor Norman Davies – historyk, pisarz, założyciel i prezes rady fundacji Polish Studies Foundation oraz autor m.in. książki „Mała Europa. Szkice polskie”.

Sygurd Wiśniowski, galicyjski globtroter

Poszukiwacz przygód i złota, reporter i pisarz, awanturnik i przedsiębiorca, obrońca tubylców i kolonizator Dzikiego Zachodu – życie Sygurda Wiśniowskiego, XIX-wiecznego polskiego podróżnika, było niezwykle barwne i przypominało jazdę rollercoasterem.

Szczątki ponad stu osób w zbiorowych mogiłach pod Chojnicami

Instytut Pamięci Narodowej odkrył masowe mogiły Polaków zamordowanych przez Niemców w 1939 roku w Dolinie Śmierci w Chojnicach.

Polska na światowej liście UNESCO. Podwójny cud w życiu Krzysztofa Pawłowskiego

Warszawska Starówka, Stare Miasto w Krakowie i kopalnia soli w Wieliczce figurują na liście największych skarbów światowej kultury. Tego cudu wprowadzenia naszych obiektów na światową listę UNESCO dokonał przed pół wiekiem profesor Krzysztof Pawłowski. Poprzedził go inny cud.

Zmarła "Niuśka", ostatnia "dziewczyna z Parasola", weteranka Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało o śmierci po ciężkiej chorobie Danuty "Niuśki" Krauze, weteranki Powstania Warszawskiego.

Nie żyje Zofia Czekalska "Sosenka", bohaterka Powstania Warszawskiego

Zmarła Zofia Czekalska „Sosenka”, jedna z najpopularniejszych weteranek Powstania Warszawskiego. Wiadomość o jej śmierci przekazano na facebookowym profilu "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich". W lipcu „Sosenka” skończyłaby 101 lat.

Zygmunt II August – ostatni z Jagiellonów

Ostatni Jagiellon wziął pierwsze imię po ojcu, drugie na cześć miesiąca, w którym przyszedł na świat. Ale jego matka traktowała je jako symbol i zapowiedź, że przyszłość i rządy syna potoczą się jak w przypadku Oktawiana Augusta – pierwszego cesarza Rzymu.

Przy stoliku w Czytelniku

Jerzy Borejsza skupił wokół nowego wydawnictwa masę kreatywnych osób. Ale Czytelnik dbał nie tylko o twórców kultury. W tragicznych powojennych warunkach spółdzielnia pomagała swoim pracownikom znaleźć zakwaterowanie, zapewniała wyżywienie.

Skąd się wzięła biało-czerwona szachownica lotnicza? Zawdzięczamy ją przypadkowi

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, za pomysłem biało-czerwonej szachownicy lotniczej stoi jeden człowiek: pilot austro-węgierskich i polskich sił powietrznych, Stefan Stanisław Stec. Znak polskiego lotnictwa zawdzięczamy szczęśliwemu przypadkowi.

Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie

W miejscu, gdzie w czasie wojny znajdował się założony przez Niemców obóz jeniecki, a potem obóz NKWD, znaleziono kolejne ludzkie szczątki. To teren jednostki wojskowej w Rembertowie.

Tradycja i nowoczesność w Konstytucji 3 maja

Każdy, kto uczęszczał do polskiej szkoły, słyszał o Konstytucji 3 maja. Śledząc okoliczności powstania konstytucji i jej treść, zrozumiemy, dlaczego jest tak ważnym wydarzeniem w skarbnicy naszych dziejów.

Czy Konstytucja 3 Maja była rzeczywiście pierwszą polską ustawą zasadniczą?

W swojej historii Polska miała kilka aktów prawnych, które można by nazwać ustawami zasadniczymi.

Dlaczego nie widać wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej w Krakowie?

Za pomocą lasera oczyszczana jest elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej w Krakowie. Prace konserwatorskie w kościele zakończą się w 2025 roku.