Kalisz 1914. Kronika zagłady miasta

U źródeł katastrofy kaliskiej nie ma spontanicznego szaleństwa; była to na zimno skalkulowana i metodycznie przeprowadzona zbrodnia.

Zmarł Leszek Moczulski, prorok Polski niepodległej

Leszek Moczulski był jednym z najważniejszych działaczy opozycji demokratycznej w PRL. Jako pierwszy podnosił postulat niepodległości Polski, a także przewidział narodziny ruchu Solidarności. Był ogromnym erudytą o szerokim spojrzeniu.

Leszek Moczulski nie żyje

W wieku 94 lat zmarł Leszek Moczulski, były działacz opozycji antykomunistycznej, lider i założyciel Konfederacji Polski Niepodległej.

Dlaczego polski królewicz nie został carem

„Nie pozwolę mojemu synowi być carem moskiewskim” – powiedział Zygmunt III Waza do hetmana Stanisława Żółkiewskiego w sierpniu 1610 r. w obozie pod Smoleńskiem. Król pragnął sam sięgnąć po tron, a potem, po podporządkowaniu sobie Rosji, z pomocą jej armii współdziałającej z wojskami Rzeczypospolitej rozciągnąć rządy nad Szwecją. To był główny motor napędowy jego postępowania.

Polskie skarby odnalezione w zagranicznych bibliotekach

Ministerstwo Kultury bada pochodzenie kilkunastu rękopisów, które zostały odnalezione w bibliotekach w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dotychczas naukowcy byli przekonani, że zostały one bezpowrotnie utracone.

Muzeum II Wojny Światowej kupiło "nosze z Westerplatte". Okazały się wyrobem z PRL

Nosze, mające pochodzić z Westerplatte, w rzeczywistości były elementem wyposażenia gdańskiego szpitala psychiatrycznego. Eksponat nabyło Muzeum II Wojny Światowej pod kierunkiem późniejszego szefa IPN Karola Nawrockiego.

Szczątki ludzi znalezione na Westerplatte. Jakie tajemnice jeszcze kryje?

Na terenie półwyspu Westerplatte znalezione zostały szczątki kilku osób. Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej bada, kim byli i dlaczego zginęli.

Spieszmy się czcić bohaterów, tak szybko odchodzą

„Czyn powstańców warszawskich był święty, wielki i należy mu się bezdyskusyjny szacunek, na który nigdy nie powinny mieć wpływu kontrowersje otaczające militarną i polityczną stronę warszawskiej insurekcji” – mówi Rafał Szczepański, prezes zarządu Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów

Do 18 października na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać plenerową wystawę zatytułowaną „Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów”. Ten projekt edukacyjny Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przedstawia najważniejsze informacje o wyjątkowej formacji z czasów II wojny światowej.

Paweł Łepkowski: Kłamstwo w sprawie losu Warszawy

2 października 1944 r., 80 lat temu, płk Kazimierz Iranek-Osmecki i ppłk Zygmunt Dobrowolski w imieniu komendanta głównego Armii Krajowej podpisali w obecności SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Ukraiński IPN "planuje przeprowadzić" w 2025 roku poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej

"Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UINP) planuje przeprowadzić w 2025 roku poszukiwania szczątków ofiar tragedii wołyńskiej" - poinformowano na stronie internetowej Instytutu. Dodano, że poszukiwania odbędą się "w odpowiedzi na apel obywateli polskich".

Paweł Łepkowski: Narodziny Polskiego Państwa Podziemnego

85 lat temu, 27 września 1939 r., generał brygady Michał Tokarzewski-Karaszewicz, działając na podstawie pełnomocnictwa przebywającego w Rumunii polskiego naczelnego wodza marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i komisarza rządu RP przy dowództwie armii, wraz z innymi upoważnionymi dowódcami i oficerami powołał Służbę Zwycięstwu Polski. 46-letni wówczas Michał Tokarzewski-Karaszewicz nie odegrał po utworzeniu SZP większej roli w dalszym kształtowaniu polskiego ruchu oporu.

Początki chrystianizacji: każdy krzyż wykonano z drewna

Cywilizacyjne korzenie Europy zwykło się wyprowadzać z antycznej Grecji, starożytnego Rzymu i tradycji judeochrześcijańskiej. Zagłębiając się bardziej w temat, trudno nie zwrócić uwagi na to, że na cywilizację europejską składają się także – w mniejszym lub większym stopniu – elementy innych kultur: celtyckiej, germańskiej, bałtyjskiej i słowiańskiej.

Muzeum POLIN obchodzi dziesiąte urodziny

Jesienią 2014 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie otworzyło stałą wystawę „1000 lat historii Żydów polskich”. Obchodzimy dziesiątą rocznicę tego wydarzenia.

„Szaleńcy niepodległości. Historia Konfederacji Polski Niepodległej”. Jak doszło do rozstania Konfederatów

Czas spędzony we wspólnej celi w Barczewie przesądził o ostatecznym rozejściu się dróg Leszka Moczulskiego i pozostałych założycieli KPN. Poróżnił ich nie tylko wybór formuły dalszego działania, ale i coraz intensywniejsze spory natury osobistej.

Hitlera można było zatrzymać. Czy gdyby Stalin dał się namówić, historia potoczyłaby się inaczej?

24 grudnia 1936 r. szef SD i Sicherheitspolizei Reinhard Heydrich poinformował Adolfa Hitlera, że wokół marszałka ZSRR Michaiła Tuchaczewskiego powstała nieformalna grupa wysokich rangą oficerów Armii Czerwonej, którzy namawiają Stalina do utworzenia z Wielką Brytanią i Francją antyhitlerowskiego paktu mającego na celu przygotowanie wojny prewencyjnej przeciw Niemcom. Wydarzenie to potwierdził mieszkający w Paryżu były rosyjski generał armii białych Nikołaj W. Skoblin, który przed wojną współpracował zarówno z NKWD, jak i SD.

Nie tylko rok 1997. Wielka woda w dziejach Dolnego Śląska.

W powszechnej świadomości powódź z 1997 r. była wyjątkowym wydarzeniem w skali całego tysiąclecia. Dlatego też stanowi naturalny punkt odniesienia dla tej obecnej. Warto jednak pamiętać, że w historii Dolnego Śląska podobnych katastrof było więcej.

17 września – haniebna data w historii Polski

Napaść Sowietów 17 września 1939 r. na wschodnie obszary Rzeczypospolitej spowodowało wycofanie z wojny obronnej aż 250 tys. żołnierzy i 18 tys. oficerów polskich. Naczelny Wódz zakazał walki z Sowietami, a następnego dnia sam uciekł z kraju.