Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego

Niemieckie archiwum Arolsen poszukuje rodzin osób wywiezionych z Warszawy po powstaniu, którzy następnie zginęli w obozach.

Odcisk palca na chlebie sprzed 8600 lat

„W słownictwie wyrażają się dzieje wstecz aż do czasów, do których żadne świadectwa pisemne nie docierają. Z każdej doby rozwojowej ocalały w słownictwie ślady-osady, a w nich oko wprawne wyczyta, o czem dzieje milczą; słownictwo zastępuje kroniki, a uzupełnia archeologię” – pisał w 1927 r. profesor Aleksander Brückner we wstępie do swojego „Słownika etymologicznego języka polskiego”, pierwszego takiego dzieła w naszym kraju, powodu do dumy rodzimej lingwistyki.

2 kwietnia mija 19. rocznica śmierci Jana Pawła II

19 lat temu w Watykanie zmarł papież Jan Paweł II.

„A więc Bóg nie istnieje”. Dlaczego Kazimierz Łyszczyński został skazany na śmierć

30 marca 1689 r. na rynku w Warszawie wykonano wyrok śmierci na Kazimierzu Łyszczyńskim. Jedyną „winą” tego wolnomyśliciela było to, że napisał pierwszy polski traktat ateistyczny, w którym głosił pochwałę praw naturalnych, krytykował oszustwa i manipulacje wynikające z istnienia religii, a przede wszystkim zaprzeczał istnieniu Boga.

Tadeusz Sendzimir: polski Edison metalurgii

Pierwszym wyjątkowym osiągnięciem inżyniera Tadeusza Sendzimira było zrewolucjonizowanie w latach 30. XX w. technologii obróbki stali. Ale temu rodowitemu lwowianinowi świat przemysłu zawdzięcza znacznie więcej.

Szańce konfederacji barskiej. Jak polska szlachta wystąpiła przeciw Rosji

Nie trzeba Okopów Świętej Trójcy, żeby dotknąć świata konfederacji barskiej. Czasem wystarczy pojechać w góry.

Kobieta, która została królem Polski. Jaka była Jadwiga Andegaweńska?

„Jadwiga po koronacji na króla Polski miała wrócić na rodzinny dwór i mieszkać tam aż do ukończenia 12 lat. Obietnicę jednak złamano, a dziewczynka już nigdy nie zobaczyła matki” – mówi Krzysztof Konopka, pisarz i autor cyklu „Hedvigis”.

Kołtun a sprawa polska. Jak trwała i trwa plica polonica

Kołtuny to była plaga. Lekarze europejscy przez 400 lat szukali sposobu, by pozbyć się tej przypadłości uważanej za chorobę. Przez myśl im nie przeszło, że wystarczy myć i czesać włosy.

Utracona szansa: bitwa nad Worsklą. Książę Witold przeciwko Złotej Ordzie

Pod koniec XIV wieku jednocząca się Korona i Litwa mogły zapanować nad wszystkimi ziemiami ruskimi i przesunąć granicę aż do Morza Czarnego. Wielki plan pokrzyżowała nad rzeką Worsklą niefrasobliwość wielkiego księcia Witolda i błędy jego dowódców.

Tajemnica pierwszej koronacji. Jakie sekrety kryje obraz Jana Matejki

Jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze dla całych dziejów Polski spotkanie zakończyło się 1024 lata temu.

Rodzina Siniarskich. Zginęli, bo ratowali Żydów w Lutkówce

Instytut Pileckiego upamiętni rodzinę Siniarskich, którzy w czasie wojny zostali zamordowani przez Niemców wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

„Biała odwaga”: dramat pośród górskich szczytów

W powszechnej świadomości podhalańscy górale w czasie II wojny światowej zapisali się złotymi zgłoskami m.in. jako kurierzy i przewodnicy tatrzańscy wpierający polskie podziemie. Mało kto słyszał o Goralenvolk – organizacji kolaborującej z niemieckim okupantem. To wstydliwy rozdział w dziejach Podhalan, mimo że dotyczył nielicznych spośród nich.

IPN wraca do śledztwa w sprawie zabójstwa w lesie Rząśnik

Pion śledczy IPN w Białymstoku po ponad dziesięciu latach wznowił śledztwo w sprawie mordu dokonanego przez Niemców na około 1500 Żydach. Doszło do niego w lesie Rząśnik koło Zambrowa.

Oskarżeni prokuratorzy i sędzia stanu wojennego

Pion śledczy IPN w Krakowie skierował do sądu akt oskarżenia wobec trzech byłych prokuratorów i sędziego, którzy są podejrzani o bezprawne pozbawienie wolności w 1982 r. działaczy opozycji demokratycznej.

Bitwa o Olszynkę Grochowską i jej miejsce w polskiej pamięci oraz w oczach państw Europy

Ostanie dni lutego skupiły uwagę na dwóch wydarzeniach. Pierwsze z nich to kolejna rocznica napaści Rosji na Ukrainę. W tym dniu w szczególny sposób społeczność międzynarodowa przypominała o bohaterskiej walce Ukraińców z przeważającymi siłami najeźdźcy, upamiętniała obrońców Mariupola, Bachmutu czy Awdijiwki, upominała się o los ludności cywilnej, w tym porwanych przez Rosjan dzieci, oraz podkreślała, że Ukraińcy walczą nie tylko o wolność swoją, ale o wolność i bezpieczeństwo całej Europy, zagrożonej imperialnymi planami Putina.

Dokumenty powstańca styczniowego zostaną przekazane do Biblioteki Narodowej

Fundacja Rodzinna Blochów z Nowego Jorku przekaże do Biblioteki Narodowej nieznane dotychczas historykom listy Agatona Gillera, członka pierwszego i prezesa czwartego Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym.

„Karta z Polakami na Wschodzie”. Świadkowie przeszłości

W projekt „Karta z Polakami na Wschodzie”, realizowany w latach 2006–2011 przez Ośrodek Karta wraz z Domem Spotkań z Historią, zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. Polecana publikacja – monumentalna, multimedialna i wielogłosowa – zawiera wspomnienia naszych rodaków rozsianych od Syberii, przez Kazachstan, po ziemie będące przed wojną w granicach II RP.

Żądali długoletniego więzienia dla strajkujących z „Wujka”

Do sądu w Poznaniu został przesłany akt oskarżenia wobec dwóch byłych prokuratorów wojskowych, którzy bezprawnie pozbawili wolności organizatorów strajku w kopalni „Wujek” w Katowicach.