W szkole z wypiekami na twarzy słuchaliśmy przejmującej opowieści, jak rankiem 11 lutego 1942 r., harcerz Szarych Szeregów Maciej Aleksy Dawidowski ps. Alek usunął niemiecką tablicę z pomnika Kopernika w Warszawie. Każdy Polak, a szczególnie każdy rodowity warszawianin, zna wyryte złocone napisy na cokole pomnika: po jednej stronie łaciński napis „Nicolao Copernico Grata Patria” (pol. Mikołajowi Kopernikowi Wdzięczna Ojczyzna), z drugiej strony po polsku – „Mikołajowi Kopernikowi Rodacy”. Wydaje się więc, że sprawa jest jasna. Tęgie umysły wielkich historyków po licznych badaniach ksiąg archiwalnych orzekły bez cienia wątpliwości, że ksiądz Mikołaj Kopernik był Polakiem. Niestety, to jedno zdanie zawiera aż trzy nieścisłości.
Czy potrzebujemy nowych badań nad życiem Mikołaja Kopernika?
Pierwsza nieścisłość dotyczy badaczy życia Mikołaja Kopernika. Do dzisiaj w szkołach uczymy się o wielkim astronomie, posługując się ogólnikami wyrażonymi głównie przez badaczy XIX-wiecznych. Już w roku 1802 polski polihistor Jan Władysław Śniadecki opublikował w tomie drugim „Roczników Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk” 109-stronicową rozprawę „O Koperniku”. Przekonywał w niej, że Mikołaj Kopernik był bez wątpienia wielkim Polakiem. Nawiązał tym samym do własnej przemowy sprzed dziesięciu lat, a zatytułowanej „Pochwała Mikołaja Kopernika, akademika krakowskiego, astronomii odrodziciela, z okazji otwarcia Katedry Astronomicznej dnia 30 września 1782 miana na publicznym... posiedzeniu”.
Już w roku 1802 polski polihistor Jan Władysław Śniadecki opublikował w tomie drugim „Roczników Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk” 109-stronicową rozprawę „O Koperniku”
Śniadecki należał do grona najlepiej wykształconych Polaków przełomu XVIII–XIX wieku. Był człowiekiem oświecenia o wszechstronnej wiedzy zdobytej w Akademii Krakowskiej, na niemieckich uczelniach w Getyndze, Utrechcie, Lejdzie oraz na Uniwersytecie Paryskim. W 1781 r. Komisja Edukacji Narodowej powierzyła mu kierownictwo Katedry Matematyki i Astronomii w Wyższej Szkole Koronnej w Krakowie. Jego autorytet był tak wielki, że nikt nie kwestionował wniosków, jakie uczony wysnuł w kwestii narodowości Mikołaja Kopernika.
Czytaj więcej
Największym przełomem w historii astronomii było ogłoszenie w 1543 r. przez Mikołaja Kopernika ko...