W tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 70 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 10 najważniejszych – ich zdaniem – projektów. W drugim etapie głosować mogą - do 13 kwietnia (niedziela) – włącznie - wszyscy i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach.
Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr2013.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie. Przypominamy, że kolejność wydarzeń (ich numeracja) na platformie do głosowania jest przypadkowa.
W tym roku nadesłano bardzo różnorodne projekty, co świadczy o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Swoje wydarzenia zgłaszały zarówno muzea o zasięgu ogólnopolskim jak i regionalnym, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje samorządu terytorialnego. Wśród zgłoszonych inicjatyw były m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, książki oraz filmy dokumentalne.
Komisja konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Kazimierz Wóycicki, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk, redaktor naczelna historia.org.pl Sylwia Szyc oraz red. Wojciech Duch, zadecydowali, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostanie 10 wydarzeń, wśród których znalazły się:
1. Wystawa stała „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim" zorganizowana w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Apteka pod Orłem,