Powstanie wielkopolskie - największe powstańcze zwycięstwo Polski

27 grudnia 1918 r., 106 lat temu, w Poznaniu wybuchło polskie powstanie przeciw niemieckiej Republice Weimarskiej. Ta zwycięska insurekcja jest jednym z największych czynów zbrojnych w ciągu tysiąca lat historii naszego państwa. Powstanie wielkopolskie zakończyło 146 lat pruskiej okupacji blisko połowy dzisiejszego terytorium Polski.

Publikacja: 26.12.2024 21:00

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 27 grudnia 1918 r.

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 27 grudnia 1918 r.

Foto: nac

O mały włos insurekcja rozlałaby się także na całe Pomorze Zachodnie, które od czasów księcia Mieszka I było integralną częścią państwa Polan. Słowiańską proweniencję tego regionu potwierdza nawet łacińska nazwa „Pomerania” wywodząca się od słowiańskiego słowa „Pomorze” oznaczającego „ziemie sięgające aż po morze”. Zaodrzańska część tej prowincji została skolonizowana w XIII w. przez drapieżny żywioł saski, a Pomorze Gdańskie podstępnie najechane na przełomie sierpnia i września 1308 r. przez margrabiego brandenburskiego Ottona IV, a później zdradziecko zajęte przez Krzyżaków. Ci ostatni zostali z początku poproszeni przez namiestnika króla polskiego, sędziego Bogusza, o pomoc, ale wobec dobrowolnego ustąpienia Brandenburczyków nie byli już potrzebni. Mimo to nie tylko zajęli połowę grodu, ale po usunięciu polskiej załogi wymordowali polskich mieszkańców miasta.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia Polski
O generale Karolu „Walterze” Świerczewskim bez emocji
Historia Polski
„Witaj, majowa jutrzenko” – refleksje o Konstytucji 3 maja
Historia Polski
Marian Spychalski: bezwzględny karierowicz
Historia Polski
Trwa budowa podziemnego serca wyjątkowego muzeum. Będzie w nim agora
Historia Polski
Rocznica wyzwolenia obozu Flossenburg. Nadzorczyni SS nie doczekała sądu