W Elblągu dokumentują zabytkowe piece

Muzealnicy apelują do właścicieli i użytkowników mieszkań w elbląskich kamienicach oraz domów w podelbląskich wsiach, by umożliwili wykonanie dokumentacji zabytkowych pieców.

Aktualizacja: 27.12.2016 21:03 Publikacja: 27.12.2016 14:04

Piece pochodzące z lat 50 i 60. znajdujące się w kamienicach w Elblągu, które za kilkadziesiąt lat b

Piece pochodzące z lat 50 i 60. znajdujące się w kamienicach w Elblągu, które za kilkadziesiąt lat będą miały wartość historyczną, także trzeba ocalić od zapomnienia - przekonują muzealnicy

Foto: 123RF

- W akcji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu udało mi się wykonać dokumentację około 50 pieców. Wiele z nich to obiekty o prostej budowie i stylistyce, z lat międzywojennych, a także powojennych, powszechnie występujące zarówno w kamienicach, jak i willach — wyjaśnia Joanna Fonferek, kustosz do spraw ceramiki elbląskiego Muzeum.

W jednym z domów podcieniowych udało się wykonać zdjęcia pieca secesyjnego prawdopodobnie z wytwórni Stegmanna. Trafiają się przepiękne piece eklektyczne, z dominującymi motywami manierystycznymi i barokowymi, z frontem pokrytym malaturą. — Cennym odkryciem jest piec z wizerunkiem Fryderyka III Hohenzollerna, cesarza niemieckiego i króla Prus, wraz z pamiątkową sentencją brzmiącą: „Lerne leiden ohne zu Klagen" („Uczmy się cierpieć bez narzekania"). Ma ona związek z tym, że Fryderyk III objął rządy, cierpiąc na bardzo poważną chorobę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama