Polacy chcą odkupić cenny skarb

Odnalazł się starodruk opisujący życie Indian skradziony z biblioteki XX. Czartoryskich.

Aktualizacja: 08.01.2016 10:50 Publikacja: 07.01.2016 17:56

Najbardziej znanym obiektem Fundacji XX. Czartoryskich jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci

Najbardziej znanym obiektem Fundacji XX. Czartoryskich jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci

Foto: AFP, Carl Court

Fundacja XX. Czartoryskich w Krakowie odnalazła starodruk, który w niejasnych okolicznościach zniknął z biblioteki Czartoryskich pół wieku temu.

– Poszukujemy sponsora, który pomógłby nam wykupić z antykwariatu unikatowe dzieło – mówi „Rzeczpospolitej" prof. Marian Wolski, prezes Fundacji XX. Czartoryskich.

Mowa o książce autorstwa Francesco B. Las Casas „Narratio regionum Indicarum...", która została wydana we Frankfurcie w 1598 r. Do zbiorów Czartoryskich trafiła jeszcze przed wojną.

– To jedyny egzemplarz tego wydania w zbiorach bibliotecznych w Polsce. Dzieło opisuje zwyczaje i życie Indian amerykańskich. O wartości tego egzemplarza decyduje XVI-wieczna skórzana oprawa z tłoczeniami i wspaniałym superekslibrisem słynnego czeskiego humanisty Petra Voka z Rożemberku – opisuje prezes Fundacji.

– Powrót tego dzieła na swoje miejsce w Bibliotece XX. Czartoryskich jest niesłychanie ważny zarówno dla fundacji, jak i wszystkich zainteresowanych badaczy – uważa prof. Wolski. I dodaje, że fundacja chce nabyć starodruk, nie wchodząc w spór prawny z antykwariatem.

Dlaczego? Bo jego zdaniem wynik tego postępowania nie jest pewny, a „mógłby oznaczać utracenie na przyszłość możliwości nabycia na rynku w trybie nieaukcyjnym innych utraconych obiektów zarówno bibliotecznych, jak i muzealnych".

Z dzisiejszym właścicielem starodruku ustalono, że zostanie on zwrócony Fundacji za 50 tys. zł. Jak dodają muzealnicy, egzemplarze tego dzieła, ale bez zabytkowej oprawy, osiągały przed laty na aukcjach w Europie Zachodniej cenę 15 tys. dol.

– Potencjalnemu sponsorowi oferujemy umieszczenie informacji we wszelkich materiałach rozpowszechnianych przez Fundację i Bibliotekę XX. Czartoryskich – zachęca prezes Wolski.

To niejedyne dzieło sztuki odzyskane niedawno przez Fundację. – Przekazaliśmy Bibliotece XX. Czartoryskich pięć rękopisów, między innymi listy do księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, przez wiele lat uznawane za zaginione – dodaje Rafał Ślaski, członek zarządu Fundacji.

Zbiory Fundacji XX. Czartoryskich obejmują ponad 80 tys. obiektów muzealnych (np. obrazów, rzeźb), a biblioteka 240 tys. dzieł, w tym ponad 13 tys. rękopisów (np. z archiwum Stanisława Augusta, listy Mickiewicza, Norwida, Słowackiego, Chopina).

Muzeum XX. Czartoryskich założyła w 1801 r. księżna Izabela, a jej syn Adam Jerzy nabył najcenniejsze obiekty: „Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, „Portret młodzieńca" Rafaela i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.

W czasie wojny zbiory Czartoryskich zostały zrabowane przez Niemców. Do dzisiaj nie znaleziono „Portretu młodzieńca" Rafaela. – Poszukujemy 840 obiektów – mówi prof. Wolski.

Muzeum XX. Czartoryskich od lat 50. wchodzi w skład Muzeum Narodowego w Krakowie i od kilku lat jest remontowane. Krakowscy intelektualiści apelują do władz państwowych o jego wydzielenie ze struktur Narodowego.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście