Rok 972: Cedynia – tajemnice bitwy

Na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie uwagę przykuwa najstarsza wyryta na nim data – 24 czerwca 972 r. – upamiętniająca słynną bitwę pod Cedynią, stoczoną przez Mieszka I oraz jego brata Czcibora z wojskami niemieckiego margrabiego Hodona.

Publikacja: 22.06.2023 21:00

Góra Czcibora – miejsce upamiętnienia bitwy pod Cedynią

Góra Czcibora – miejsce upamiętnienia bitwy pod Cedynią

Foto: AdobeStock

Bitwa pod Cedynią stała się w pewnym sensie bitwą symbolem, od której rozpoczyna się niejako historia polsko-niemieckich zmagań. Mogłoby się wydawać, że opowiedziano już o niej wszystko. Okazuje się jednak, że nie do końca…

Jak powstają legendy? Wystarczy czasem odpowiedni impuls, aby wydarzenie dziejowe, funkcjonujące od pewnego czasu na marginesie powszechnej świadomości, nabrało symbolicznego znaczenia. Przykładów na to we współczesnym świecie jest mnóstwo, dotyczą one zresztą nie tylko dziejów polityczno-wojskowych. Takim symbolem jawi się też bitwa pod Cedynią, której 1050. rocznicę przyjdzie nam wkrótce świętować.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia Polski
Tadeusz Borowski – świadek dwóch totalitaryzmów
Historia Polski
Muzeum wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej
Historia Polski
Jest nowe święto państwowe. 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy AK.
Historia Polski
Lampę naftową wymyślił Polak!
Historia Polski
Jadwiga Beck: dama międzywojennej dyplomacji