RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 10.02.2019 19:21 Publikacja: 07.02.2019 13:34
Foto: Wikimedia Commons
Dla Włochów i Hiszpanów Krzysztof Kolumb jest bohaterem o niemal mitycznym statusie. Pierwsi z dumą podkreślają, że tylko Genueńczyk mógł pokonać Atlantyk. Drudzy wierzą, że Kolumb był darem od Boga, aby rozsławić imię Hiszpanii na całym świecie. Ten niemal bałwochwalczy stosunek do Kolumba powoduje, że wiele faktów z jego życia przekręcono lub przeinaczono. Szczególnie dużo wątków o wątpliwej wiarygodności stworzył syn wielkiego żeglarza Hernando Kolumb, zwany też Fernandem, dyplomata króla Hiszpanii i cesarza rzymskiego Karola V. W 1538 r. napisał on „Dzieje żywota i znamienitych spraw admirała don Krzysztofa Kolumba", książkę, która do dzisiaj jest uważana przez większość historyków za podstawowe źródło wiedzy o odkrywcy Ameryki. W rzeczywistości jest w niej wiele opowieści, które w świetle najnowszych badań wydają się mało wiarygodne.
Pięć wieków po narodzeniu Chrystusa uczony mnich ustalił datę jego narodzin. I dał początek obowiązującej do dziś erze chrześcijańskiej. Ale i wielu kłopotom. Pierwszy z nich: wbrew długowiekowemu przekonaniu, że Chrystus narodził się w roku zerowym, takowego nigdy nie było.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Informacje o sposobach obchodzenia świąt Bożego Narodzenia na ziemiach polskich w pierwszych wiekach po chrystianizacji należą do wyjątkowo skromnych. Praktycznie nie znamy przekazów o tym, w jaki sposób nasi przodkowie świętowali. Również Wigilia tamtych czasów stanowi zagadkę.
W bibliotece publicznej w Berlinie znaleziono nie tylko rękopis hymnu „Gaude Mater Polonia”, ale także inne zabytki zrabowane z Polski, w tym związane z polskim wieszczem.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Od ponad roku Fundacja Wolność i Demokracja czeka na decyzję władz ukraińskich pozwalającą na przeprowadzenie ekshumacji Polaków zabitych w czasie wojny w Puźnikach.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Kiedy Mickiewicz prowadził wykłady w Collège de France, które były teatralnym i politycznym performance’em, tajniacy pisali donosy, że to, co robi, jest prowokacją zagrażającą dobremu imieniu uczelni francuskiej - mówi Krzysztof Rutkowski, historyk literatury.
Kto jako pierwszy na świecie powinien wznosić symboliczny toast w noc sylwestrową i zobaczyć świt Nowego Roku? Według brytyjskich naukowców z Obserwatorium Astronomicznego w Londynie są to rosyjscy pogranicznicy z bazy na Wielkiej Diomedzie w cieśninie Beringa.
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Od 2021 roku dzień ten jest świętem państwowym. W Poznaniu z okazji rocznicy wybuchu powstania zostaną uruchomione syreny alarmowe.
Współczesna Florencja, stolica Toskanii we Włoszech, ma ok. 380 tys. mieszkańców. Ale każdego dnia do tej mekki sztuki przybywają dziesiątki tysięcy turystów, aby na własne oczy zobaczyć tutejsze klejnoty architektury, malarstwa i rzeźby. Są tu arcydzieła Brunelleschiego, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Rafaela, Sandro Botticellego, Donatella i wielu innych geniuszy – nie tylko z czasów włoskiego renesansu.
Przez ponad dwa wieki był jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli w stolicy Polski. Przetrwał zabory i prawie całą II wojnę światową. Nie przetrwał jednak realizacji niemieckiego planu zagłady Warszawy. 80 lat temu hitlerowcy wysadzili w powietrze Pałac Saski. Pozostaje nieodbudowany do dziś.
Choć Ludwik II Bawarski i jego baśniowe zamki są dzisiaj jedną z wizytówek Bawarii, to nie on był pierwszym władcą, którego ekscentryczny styl życia przyprawiał poddanych o ból głowy. Bawarczycy musieli się wcześniej zmierzyć z fantazjami jego dziadka Ludwika I, który urządził pierwszy Oktoberfest, próbował zamienić Monachium we Florencję i w Ateny, aż w końcu porzucił tron w imię miłości do irlandzkiej tancerki.
27 grudnia 1918 r., 106 lat temu, w Poznaniu wybuchło polskie powstanie przeciw niemieckiej Republice Weimarskiej. Ta zwycięska insurekcja jest jednym z największych czynów zbrojnych w ciągu tysiąca lat historii naszego państwa. Powstanie wielkopolskie zakończyło 146 lat pruskiej okupacji blisko połowy dzisiejszego terytorium Polski.
Tradycje bożonarodzeniowe różnią się w zależności od kraju. Niektórzy jeżdżą do kościoła na wrotkach, inni czekają na czarownicę lub wieszają na choince ogórki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas