Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Cztery lata temu rocznica tego wydarzenia została ustanowiona świętem państwowym. By upamiętnić moment rozpoczęcia walk w Poznaniu o godzinie 16:40 zawyją syreny.
27 grudnia to święto państwowe. „W hołdzie bohaterom”
Narodowy Dzień
Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego upamiętnia największy na
terenie zaborów, zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy
Polaków z lat 1918-1919. Apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym zainicjowały Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański IPN, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski i Fundacja Zakłady Kórnickie.
Ustawę
ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym Sejm przyjął 1
października 2021 roku, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją 23
listopada w symbolicznym miejscu – w poznańskim Hotelu Bazar. Z
jego okna, tuż przed wybuchem powstania, Ignacy Paderewski wygłosił
słynne przemówienie, które poderwało mieszkańców do walki. W preambule ustawy napisano: „W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Czytaj więcej
Pracownik może skorzystać z kilku rodzajów urlopów w danym roku. Co jednak, jeśli tego nie zrobi? W przypadku kilku z nich dni wolne przepadną bezpowrotnie.
Powstanie Wielkopolskie. Ważna data w historii Polski
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Powstańcy przygotowywali się do niego od dłuższego czasu, czekali tylko na dogodny moment. 26 grudnia w roli dyplomaty państwa polskiego przybył do Poznania Ignacy Paderewski. Spowodowało to protesty niemieckie. Wspomniane wcześniej przemówienie Paderewskiego z okna hotelowego do mieszkańców Poznania i trwające dwa dni manifestacje po obu stronach doprowadziły do walk zbrojnych. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17.