Nieodbudowany wciąż Pałac Saski z pozostawionym samotnie na środku placu Marszałka Józefa Piłsudskiego kikutem jego kolumnady, dającym schronienie Grobowi Nieznanego Żołnierza, stanowi jeden z najbardziej krzyczących przykładów zniszczeń, jakich dopuścili się w naszej stolicy Niemcy w czasie II wojny światowej. Zniszczeń, które w niemałym stopniu naziści precyzyjne zaplanowali jeszcze przed wybuchem wojny.
Zaplanowana zbrodnia zniszczenia Warszawy
Na potwierdzenie tej tezy jest aż nadto dowodów, w tym m.in. tajne materiały niemieckie, które odnalazły się przypadkiem kilka lat temu. Udało mi się je wtedy odkupić w całości, zanim zostały rozsprzedane na aukcji, a następnie wydać we współpracy z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Tak powstała książka autorstwa dr. Stefana Artymowskiego „Plan zagłady Warszawy”, która prezentuje tajny niemiecki raport potwierdzający, jak Niemcy stopniowo i z pełnym wyrachowaniem stworzyli plan zniszczenia Warszawy, a później go zrealizowali.
Wdrożenie tego zamierzenia sprawiło, że Warszawa w części lewobrzeżnej została zburzona w ponad 80 proc., a cała stolica w ok. 65 proc., co uczyniło z niej najbardziej zniszczone miasto II wojny światowej. W 2004 r. specjalna komisja powołana przez władze Warszawy oszacowała straty materialne niemieckiej okupacji w mieście na ponad 45 mld dolarów.
Czytaj więcej
Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie zdobyła prestiżową nagrodę. Zwyciężyła w konkursie International Architecture Awards 2024.
Niemcy precyzyjnie i bardzo konsekwentnie realizowali swój plan unicestwienia stolicy Polski i zamienienia jej w niewielkie niemieckie miasto. Od początku wojny burzeniu Warszawy towarzyszyła grabież mienia na wielką skalę i rugowania z przestrzeni publicznej wszystkiego, co kojarzyło się z polską historią czy kulturą. Według hitlerowskiego morderczego planu z powierzchni ziemi mieli zniknąć nie tylko dotychczasowi mieszkańcy Warszawy, ale – jak mówił jeden z najbliższych współpracowników Hitlera Heinrich Himmler – ze stolicy Polski miał nie pozostać nawet kamień na kamieniu. W nowej Warszawie nic nie miało przypominać o jej dawnej polskości i świetności. Do najbardziej spektakularnych zniszczeń symbolicznych dla Warszawy budowli zaliczyć trzeba z pewnością zburzenie Zamku Królewskiego (w dużej mierze już podczas kampanii wrześniowej 1939 r.) oraz wysadzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 r.