Władze Ukrainy ciągle nie wydały takiej zgody, pomimo spełnienia wszystkich wymagań stawianych Fundacji przez stronę ukraińską.
Nieistniejące dziś Puźniki znajdowały się niedaleko Buczacza. W nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku miejscowość została zaatakowana przez oddział UPA Szare Wilki. Kobiety i dzieci próbowały się chować w dołach pod prześcieradłami, gdyż wokół leżał śnieg. Jednak zostały zabite siekierami, nożami, kosami. Głównym punktem oporu była plebania, którą udało się obronić. Ciała pomordowanych zostały zebrane i pochowane w dole, który znajdował się w pobliżu cmentarza. Osoby, które ocalały z rzezi, opuściły wieś. Poszukiwań swoich bliskich domagali się potomkowie ocalałych.
Czytaj więcej
Naukowcy rozpoczęli akcję zbierania materiału DNA od bliskich ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów, których szczątki zostały odnalezione w Puźnikach.
W listopadzie 2022 r. za pośrednictwem ukraińskiego MSZ Fundacja Wolność i Demokracja otrzymała wstępną zgodę na prowadzenie prac poszukiwawczych w miejscu, gdzie były Puźniki. Zawierała ona wskazanie zaangażowania ukraińskiego partnera, który posiadałby koncesję na prowadzenie prac archeologiczno-poszukiwawczych. Fundacja porozumiała się z organizacją Wołyńskie Starożytności, która złożyła do Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnień Ofiar Wojen i Represji Politycznych w Kijowie wniosek o prowadzenie prac poszukiwawczych.
Ukraińcy zgadzają się na badania w Puźnikach
26 kwietnia 2023 r. Komisja wydała zgodę. Prace archeologów, którymi z polskiej strony kierował prof. Andrzej Ossowski, szef Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, rozpoczęły się 24 maja. Odbywały się w porozumieniu z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i IPN. Oddelegowały one obserwatorów, obecni byli też przedstawiciele ukraińskiej Międzyresortowej Komisji.