Proces tworzenia Muzeum Getta Warszawskiego od początku ma charakter międzynarodowy. Na czele zespołu wystawy stałej stoi izraelski historyk prof. Daniel Blatman z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. – Główną misją muzeum jest oczywiście przekazywanie wiedzy i pomoc w zrozumieniu tej tragicznej historii polskich Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej – mówi prof. Blatman. – Jednocześnie chcemy połączyć różne aspekty tej historii w jedną narrację. I wydaje mi się, iż jest to przesłanie unikatowe wśród muzeów Holokaustu. Chcemy, aby muzeum stworzyło historyczny dialog między tragedią żydowską a historią okupowanej Polski, a zwłaszcza historią okupowanej Warszawy – dodaje profesor.
Historyk przypomina, że MGW znajduje się w sercu stolicy, a historia społeczności żydowskiej tego miasta jest jednocześnie częścią historii Warszawy i Polski. – Dlatego musimy wypracować wielokanałowy przekaz tej historii, szczególnie dla młodszego pokolenia Polaków, które będzie odwiedzać muzeum. Dla nich, podobnie jak dla wszystkich zwiedzających, właściwa perspektywa historyczna wymaga przedstawienia historii tragedii żydowskiej w getcie nie tylko jako istotnego rozdziału współczesnej historii żydowskiej, ale także jako zasadniczego rozdziału tragedii polskiej i historii Warszawy. Z mojego punktu widzenia brak takiego zetknięcia się tych dwóch historii oznaczałby wielką porażkę – tłumaczy prof. Blatman.
16 listopada mija 80 lat od momentu zamknięcia społeczności żydowskiej za murami getta. Dyrektor Albert Stankowski przypomina, że część Warszawy stała się wtedy więzieniem, a jedna trzecia warszawiaków została odizolowana. – Na wyznaczony przez niemieckiego okupanta teren przesiedlono 138 tysięcy Żydów, a wysiedlono 113 tysięcy Polaków. W rocznicę tego wydarzenia muzeum przypomni o tragicznej sytuacji setek tysięcy obywateli, zmuszonych do życia i umierania w nieludzkich warunkach – dodaje dyrektor MGW.
Getto powstało na mocy zarządzenia z 2 października 1940 roku gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera. Jego obszar wynosił 307 hektarów, w getcie z głodu i chorób zginęło ok. 90 tys. Żydów.
Muzeum we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce zorganizuje kampanię społeczną „Był Mur". Informacja o niej pojawi się na 100 plakatach w Warszawie umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej. Zapłoną znicze pamięci w miejscach przypominających tę historię. Główne uroczystości odbędą się przy fragmencie muru na terenie liceum, przy ul. Siennej 53.
W programie jest m.in. seminarium naukowe, projekty filmowe, wydarzenia artystyczne – wideoart „Mur/Ściany" oraz projekt „Ludzie, miejsca, wydarzenia", ukazujący artystów z szopu Abrahama Ostrzegi.