Aktualizacja: 27.10.2020 20:52 Publikacja: 27.10.2020 21:00
Muzeum Getta Warszawskiego ma siedzibę w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów w Warszawie przy ul. Siennej 60
Foto: materiały prasowe
W październiku dyrekcja MGW ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla muzeum wraz z projektem stałej wystawy. Muzeum czeka na zgłoszenia oferentów do 15 grudnia 2020 r. do godz. 11.
Realizacja inwestycji nie może przekroczyć kwoty 100 mln zł brutto (w tym 20 mln zł na wystawę stałą).
Do IPN nie wpłynął żaden wniosek w sprawie ekshumacji Ukraińców, którzy zginęli w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu na terenie Polski.
7 mln złotych zostanie przeznaczonych na odnawianie zabytków związanych z polskim dziedzictwem, które znajdują za granicami Polski. Część projektów będzie realizowanych na terenie Ukrainy, która jest objęta działaniami wojennymi.
Tadeusz Borowski w 1943 r. trafił do Auschwitz... Przeżył. Po wojnie opublikował wstrząsające opowiadania. Potem chciał wierzyć, że komunizm będzie przepustką do nowego wspanialszego świata. A jednak 3 lipca 1951 r. popełnił samobójstwo.
Z udziałem m.in. króla Wielkiej Brytanii Karola III, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbywają się w Polsce uroczyste obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
– Zbrodnicze eksperymenty medyczne w Auschwitz obciążają niemieckie elity – nie ma wątpliwości prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Niewiele wiemy o niemieckim postrzeganiu powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Zdumiewający okazuje się fakt, że w pacyfikacji powstania uczestniczyła kawaleria SS – oczywiście nie na koniach, tylko spieszona.
19 kwietnia 1943 r. o 6 rano żydowscy bojownicy pod dowództwem 24-letniego Mordechaja Anielewicza, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, otworzyli ogień – u zbiegu Nalewek i Gęsiej oraz przy placu Muranowskim w Warszawie – do niemieckich oddziałów policyjnych wspartych przez Łotyszy wkraczających do getta w celu przeprowadzenia ostatecznej akcji likwidacyjnej.
19 kwietnia, przypada 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
19 kwietnia po raz 12. odbędzie się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. W tym roku wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy kwiatek, który symbolizuje pamięć o żydowskim powstaniu.
Z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, w Austriackim Forum Kultury odbędzie się recital muzyki kompozytorów, których muzyka została zakazana przez reżim nazistowski i uznana za tzw. „sztukę zdegenerowaną”
Do 12 lutego można zgłaszać się do wolontariatu podczas akcji Żonkile, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. Uczestnicy 19 kwietnia będą wręczali przechodniom papierowe kwiaty.
Odtworzony został głos Żydówki Stelli Fidelseid, która w Warszawie przeżyła II wojnę światową. W trzygodzinnym nagraniu wygenerowany przez sztuczną inteligencję głos odczytuje jej relację z czasu pobytu w warszawskim getcie.
Miał znaleźć się na ścianie jednego z bloków na terenie Muranowa w Warszawie , ale jego mieszkańcy zaprotestowali, argumentując, że codzienne obcowanie z nim może być trudne. Dlatego został wewnątrz muzeum.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas