Ograniczony charakter żydowskiego zrywu ułatwiał zadanie okupantowi, który skierował do getta jedynie niewielkie siły SS i policji. Wśród nich znalazły się dwa szkolno-zapasowe oddziały SS stacjonujące w okupowanej Warszawie – w tym ten podległy 8. Dywizji Kawalerii SS (później posiadającej za patrona dowódcę z czasów tzw. wojny chłopskiej – Floriana Geyera).
Dywizjon kawalerii SS Warschau
Miejscem rozlokowania szkolno-zapasowego dywizjonu kawalerii SS Warschau był 150-hektarowy kompleks miasteczka wyścigowego przy Wyścigach Konnych na Służewcu, ukończony w 1939 r., przed samym wybuchem wojny. Kwatery żołnierzy znalazły się w budynku GISZ (obecnie Kancelaria Premiera RP), oficerowie zaś trafili do nowoczesnych kamienic przy ul. Puławskiej, wybudowanych przez Wedla. Szkolenia poligonowe kawalerzystów SS odbywały się na ówczesnym poligonie pod Warszawą, w Rembertowie.
Wszystko wskazuje, że kawalerzyści SS nie byli zaangażowani podczas przeprowadzania „Wielkiej Akcji” (Grossaktion), czyli deportacji Żydów warszawskich od 22 lipca do 21 września 1942 r. do obozu zagłady w Treblince. Niemcy realizowali akcję siłami podległymi SS-Oberführerowi Ferdinandowi von Sammern-Frankeneggowi. „Obstawiono getto z zewnątrz posterunkami policji niemieckiej, policji granatowej oraz kolaboracyjnych formacji ukraińskich, łotewskich i litewskich” – zapisał Władysław Bartoszewski przy dacie 22 lipca 1942 r. Stąd można mniemać – bo nie zachowały się dokumenty niemieckie – że uczestniczyli w tym Niemcy z 61. rezerwowego batalionu policji z Dortmundu oraz dwa łotewskie bataliony policji pomocniczej: 22. i 272. Do zadań policjantów należało pilnowanie muru getta oraz Żydów prowadzonych na Umschlagplatz. Od 2 sierpnia dołączyła do nich grupa 30–40 ukraińskich i rosyjskich wachmanów, tzw. Trawnikimänner.
Wszystko wskazuje, że kawalerzyści SS nie byli zaangażowani podczas przeprowadzania „Wielkiej Akcji” (Grossaktion), czyli deportacji Żydów warszawskich od 22 lipca do 21 września 1942 r. do obozu zagłady w Treblince
Sytuacja zmieniła się z chwilą wybuchu powstania w getcie warszawskim. Szkolno-zapasowy dywizjon kawalerii SS Warschau pod dowództwem SS-Hauptsturmführera (odpowiednik kapitana) Wilhelma Plänka skierował 18 kwietnia 1943 r. do getta 5 oficerów oraz 381 szeregowców i podoficerów. Oddział wchodził w skład kontyngentu obejmującego łącznie 2000 żołnierzy (rekrutów-grenadierów pancernych SS, artylerzystów i saperów), policjantów (Orpo, SD, Sipo, Trawnikimänner, Polnische Polizei) oraz funkcjonariuszy Straży Ogniowej m.st. Warszawy służących jako pomoc techniczna przy... wzniecaniu pożarów w getcie.