Informację potwierdził nam Piotr Jędrzejowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – W marcu 2023 roku przekazaliśmy wniosek restytucyjny w sprawie pierścienia króla Zygmunta I z kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej do dyrekcji Schmuckmuseum Pforzheim. W październiku 2024 roku, za pośrednictwem ambasady RP w Berlinie, przesłaliśmy wniosek również do niemieckiego MSZ – informuje „Rz” rzecznik resortu.
– Każdy przypadek utraconego dobra
kultury i jego szans na zwrot jest analizowany indywidualnie, niezależnie od
tego, czy znajduje się ono w zbiorach prywatnych, czy publicznych. W przypadku
restytucji niezwykle istotna jest rekonstrukcja i ocena historii danego
obiektu. Wykorzystujemy wszystkie dostępne mechanizmy prawne zmierzające do
powrotu obiektu na terytorium Polski – dodał Piotr Jędrzejowski.