Kolejne zbrodnie żołnierzy Wehrmachtu na polskich cywilach nieosądzone

Pion śledczy IPN w Białymstoku umorzył śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych na terenie powiatu Bielsk Podlaski przez żołnierzy Wehrmachtu na polskich cywilach.

Aktualizacja: 04.03.2021 14:16 Publikacja: 04.03.2021 13:57

Kolejne zbrodnie żołnierzy Wehrmachtu na polskich cywilach nieosądzone

Foto: Wikipedia

W ten sposób zostało zakończone postępowanie byłej Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, które zostało na nowo podjęte w 2015 r. Śledztwo dotyczyło zamordowania w czerwcu 1941 roku co najmniej kilkudziesięciu mieszkańców kilkunastu miejscowości powiatu Bielska Podlaskiego m.in. w Brańsku, Boćkach, Ciełuszkach, Wyszki, Knorydy, Zubowo, Mień, Reduty, Sobiatyn, Orla, Dubno, Kowale. W sumie obejmowało dokonanie łącznie ponad 280 niemieckich zbrodni wojennych, dokonanych w okresie od końca czerwca 1941 roku do sierpnia 1944 roku na terenie powiatów Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Ciechanowiec, Wysokie Mazowieckie. Obejmowało zabójstwa osób cywilnych i jeńców wojennych, deportowaniu ludzi do przymusowej pracy w Niemczech, osadzaniu w niemieckich obozach koncentracyjnych. Zdaniem prokuratora IPN polityka funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej podyktowana była zamiarem wyniszczenia członków narodu polskiego, żydowskiego, rosyjskiego i białoruskiego.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska