Reklama
Rozwiń

Spór o nosze z Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej nabyło do swoich zbiorów wojskowe nosze, najprawdopodobniej pochodzące z terenu Westerplatte. Eksponat ten budzi wątpliwości miłośników historii.

Aktualizacja: 24.06.2021 12:34 Publikacja: 24.06.2021 11:42

Nosze wojskowe

Nosze wojskowe

Foto: Muzeum II Wojny Światowej

Jak podaje w wydanym komunikacie Muzeum II Wojny Światowej "zgodnie z relacją przekazującego nosze zostały zabrane z Westerplatte po walkach prowadzonych we wrześniu 1939 r., w czasie prac porządkowych i rozbiórkowych prowadzonych przez władze niemieckie na terenie zdobytej Składnicy". "Przedmiot zabrano za zgodą niemieckiego wartownika przez mieszkańca Nowego Portu – pana Formellę, który zajmował się przewożeniem węgla i został zaangażowany do prac transportowych na terenie Westerplatte. Wraz z noszami zabrano także fragmenty stolarki okiennej z budynków rozebranych na terenie półwyspu. W okresie powojennym nosze były przechowywane w piwnicy budynku gospodarczego znajdującego się w Gdańsku Nowym Porcie" - dodają pracownicy placówki muzealnej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego