Nowelizacja k.p.a. Ziemianie protestują

Polskie Towarzystwo Ziemianie wspólnie ze środowiskami żydowskimi protestuje przeciwko planowanym zmianom w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Aktualizacja: 03.07.2021 10:58 Publikacja: 03.07.2021 10:00

Nowelizacja k.p.a. Ziemianie protestują

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Przypomnijmy, że 24 czerwca Sejm przyjął nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego. Zakłada ona, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. To spotkało się z ostrą reakcją Izraela, a także polskich ziemian.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego stwierdził, że procedowany projekt stanowi istotne zagrożenie dla interesów tego środowiska. „Jeśli wszedłby w życie w proponowanej formie, uniemożliwiłby prowadzenie spraw dotyczących odzyskanie zagrabionego mienia w przyszłości, umarzając zarazem toczące się obecnie postępowania. W moim przekonaniu stanowi on element szerszego procederu, zmierzającego do zamknięcia przez rząd tych nielicznych furtek prawnych, które jeszcze istnieją, pomimo braku ustawy reprywatyzacyjnej" – stwierdził prezes PTZ dr Marcin K. Schirmer. Dlatego Towarzystwo włączyło się w proces legislacyjny. Jeszcze na etapie sejmowym złożona została opinia prawna przygotowana przez mec. Rafała Klimka z Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, z którą ZG PTZ na stałe współpracuje. Prowadzone były też rozmowy z posłami reprezentującymi partię rządową.

Pozostało 86% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty