6 grudnia 1942 roku – ojciec, matka i pięcioro dzieci – zostali spaleni żywcem w drewnianym domu. Jednej z córek udało się wydostać na podwórze – tam została zastrzelona, a jej zwłoki za warkocze zawleczone z powrotem do płonącego budynku.
W rocznicę tego tragicznego wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej wprowadza do szkół specjalny pakiet edukacyjny dla nauczycieli „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej”.
Wydany w formie teczki pakiet zawiera materiały służące do zapoznania uczniów z tym problemem: nowatorskie scenariusze lekcji, tabele, stare zdjęcia, relacje świadków i inne teksty źródłowe.
– Ci ludzie byli naszymi bohaterami. Tymczasem do niedawna o Polakach ratujących Żydów mówiło się mało. Celem projektu jest zmiana tego stanu rzeczy – powiedział rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Podkreśla, że najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uhonorowanych przez jerozolimski instytut Yad Vashem to właśnie Polacy (ponad 6 tys. z 22 tys.). – Mamy się czym chwalić i powinniśmy to robić – powiedział.
Uczniowie na lekcjach zrealizowanych według pakietu IPN dowiedzą się o Irenie Sendlerowej, Henryku Sławiku, a także o innych Polakach zaangażowanych w pomoc Żydom. Poznają motywy ich działania oraz dowiedzą się o grożących im niebezpieczeństwach.