Spoty mają wspólny tytuł „Cena wolności”, a wyprodukowano je na zlecenie warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Imponują rozmachem, montażem i dynamiką.
– Zależało nam, żeby młodzi ludzie się zastanowili, jak bohaterom tamtych lat było trudno. Musieli dokonywać wyborów, których konsekwencje zostały na lata – mówi „Rz” Hanna Nowak-Radziejowska z DSH, który jest organizatorem stołecznych obchodów rocznicy.
Bohaterami filmików w reżyserii Ewy Stankiewicz są szeregowi członkowie „Solidarności”, którzy za walkę o wolność zapłacili więzieniem, internowaniem czy utratą pozycji zawodowej.
Waldemar Różycki kolportował ulotki, malował napisy na murach i brał udział w demonstracjach tłumionych przez ZOMO. Agata Wiśniewska-Pruszczyńska drukowała nielegalne wydawnictwa. Krzysztof Bereda w swoim mieszkaniu wyświetlał filmy o stanie wojennym. Andrzej Myc był współzałożycielem Solidarności Walczącej, wielokrotnie represjonowanym przez SB.
W spotach wspominają walkę z PRL i własne dzieje. Opowieści są zilustrowane archiwalnymi zdjęciami, m.in. ze stanu wojennego.