Warszawa pamięta o żydowskim powstaniu

Syreny w Warszawie przypomną o 77 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.W tym roku obchody będą nietypowe.

Aktualizacja: 18.04.2020 13:22 Publikacja: 18.04.2020 10:48

Warszawa pamięta o żydowskim powstaniu

Foto: Archiwum IPN

Dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia o godz. 12.00 w Warszawie zostaną uruchomione syreny alarmowe. Stanie się tak na podstawie polecenia Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 30 sekund.

Z powodu epidemii koronowirusa decyzją organizatorów nie odbędą się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.

Wolontariusze nie będą też rozdawać mieszkańcom papierowych żonkili. Upamiętnienie odbędzie się w Internecie. Muzeum POLIN przygotowało program działań bez konieczności wychodzenia z domu.

Muzeum udostępnia szablon żonkila - kwiatek można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z żonkilem należy umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Dostępna jest również nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Będzie można także podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

W programie obchodów 19 kwietnia znajdziemy m.in.: wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim, spacer Beaty Chomątowskiej „Tu było getto" i czytanie fragmentów książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem" w wykonaniu ambasadora tegorocznej akcji Andrzeja Seweryna.

Przypomnijmy, że Muzeum POLIN uruchomiło swoje radio. W dzień rocznicy będzie można zatem posłuchać specjalnych materiałów poświęconych obchodom m.in. rozmów ze świadkami historii, wykładu prof. Mariana Turskiego czy też retransmisji koncertu z zeszłorocznych obchodów rocznicy (koncertu w wykonaniu muzyków Sinfonii Varsovii).

W trakcie całodziennych wirtualnych uroczystości na kanale Teatru Żydowskiego na YouTube będzie można m.in. od godz. 10 do 18.30 usłyszeć nagrane świadectwa ocalałych z Holokaustu, w tym prof. Władysława Bartoszewskiego, Ireny Sendlerowej, Szewacha Weissa i Józefa Hena. O godz. 12 modlitwę odmówi naczelny rabin Polski Michael Schudricha.

Ze swoich domów przemówienia transmitować będą m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer, dyrektor muzeum POLIN Zygmunt Stępiński oraz przedstawiciele środowisk żydowskich w Polsce, w tym przewodniczący zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski. Oficjalną część zakończy odśpiewanie hymnu powstania "Zug nyszt kejn mul" (Nie mów nigdy) przez aktorów Teatru Żydowskiego.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z niemieckich formacji. Niemcy zrównali teren getta z ziemią. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne