Rocznica powstania w getcie. "Żydzi stawiali opór wbrew wszelkim przeciwnościom"

Prawda na całym świecie jest przedmiotem ataków, zaostrzonych przez media społecznościowe – mówi Sara J. Bloomfield, dyrektorka United States Holocaust Memorial Museum (USHMM).

Publikacja: 18.04.2022 21:19

Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Holokaustu” w 79. rocznicę wybuchu po

Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Holokaustu” w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią, będzie dostępna do 10 maja na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu

Foto: materiały prasowe (2)

Każdy kraj ma swoją własną wersję historii o Holokauście, w tym o ratowaniu Żydów lub denuncjowaniu ich. Jaki pani opisałaby warszawską wystawę „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Holokaustu”?

Holokaust był przełomowym wydarzeniem w historii, które dało nam wiele istotnych lekcji na temat ludzkiej natury oraz znaków ostrzegawczych. Pomaganie ludziom w zrozumieniu tego, dlaczego doszło do Holokaustu, jest priorytetem edukacyjnym United States Holocaust Memorial Museum. Niemcy byli przecież narodem rozwiniętym, wykształconym, z demokratyczną konstytucją, wolnością słowa i praworządnością. Dlatego, chociaż decydująca rola Hitlera i nazistowskich przywódców jest bezsporna, nasza wystawa „Some Were Neighbors”, otwarta w 2013 r., skupia się na zwykłych ludziach: naziści nie mogliby bowiem dokonać Holokaustu bez współpracy albo obojętności większości zwykłych ludzi w całej Europie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia Polski
Powstaje baza grobów żołnierzy 2. Korpusu generała Andersa
Historia Polski
Niemiecki dwugłos o pacyfikacji getta warszawskiego
Historia Polski
O generale Karolu „Walterze” Świerczewskim bez emocji
Historia Polski
„Witaj, majowa jutrzenko” – refleksje o Konstytucji 3 maja
Historia Polski
Marian Spychalski: bezwzględny karierowicz