Przyszła królowa Wiktoria urodziła się 24 maja 1819 r. w londyńskim Pałacu Kensington. W tym roku Brytyjczycy będą obchodzić 200. rocznicę urodzin tej władczyni. Jej rodzicami byli Edward August Hanowerski, książę Kentu i czwarty syn króla Jerzego III, oraz księżniczka Wiktoria Sachsen-Coburg-Saalfeld, córka księcia sasko-koburskiego na Saalfed Franciszka i siostra przyszłego króla Belgów Leopolda I. Ten ostatni miał w przyszłości stać się ważnym doradcą i przyjacielem młodej królowej Wiktorii.
Pierwotnie rodzicie chcieli jej nadać imię Elżbieta. Gdyby tak się stało, to ona byłaby Elzbietą II, a obecna monarchini Elżbietą III, ale książę Kentu uległ presji swoich braci i córka otrzymała ostatecznie na chrzcie pierwsze imię Aleksandryna – na cześć jej ojca chrzestnego, cara Rosji Aleksandra I Romanowa. Matką chrzestną Wiktorii została królowa Charlotta Wirtemberska. Ale to jej drugie imię – Wiktoria, pasowało do zdecydowanej osobowości księżniczki, a później stało się też synonimem potęgi imperium, nad którym słońce nigdy nie zachodziło.
Jej poprzednik, król Wilhelm IV, pomimo posiadania wielu nieślubnych dzieci, nie pozostawił po sobie następcy tronu. Zmarł około 2 nad ranem 20 czerwca 1837 r. W opinii historyków i badaczy tamtego okresu był raczej kiepskim władcą. Wiktoria dowiedziała się o śmierci swego wuja króla cztery godziny później, od arcybiskupa Canterbury i pełniącego funkcję szambelana lorda Conynghama. Osiem dni później, 28 czerwca 1838 r., w katedrze westminsterskiej 19-letnia Aleksandryna Wiktoria Hanowerska została koronowana na „z łaski Boga królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i obrończynię wiary". Władczyni otrzymała także tytuł „najwyższego namiestnika Kościoła Anglii" i „mediatora" prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji. 19-latka otrzymała prawo mianowania premiera i prawo do aprobowania każdego aktu normatywnego.
Pierwszym premierem mianowanym przez Wiktorię był polityk ze stronnictwa wigów William Lamb, drugi – wicehrabia Melbourne, który w dniu koronacji ucałował zgodnie ze zwyczajem rękę Wiktorii. W przeciwieństwie do uprawnień obecnej monarchini królowa Wiktoria miała też prawo mianować naczelnego dowódcę armii i floty. Podlegały jej wszystkie instytucje państwowe działające w imieniu Korony. Miała prawo zwoływać posiedzenia parlamentu oraz mogła rozwiązać Izbę Gmin, do której wybory musiały odbywać się nie rzadziej niż co siedem lat. Mimo że Wiktoria jest dziś pamiętana jako władczyni wielu zamorskich posiadłości Zjednoczonego Królestwa, to warto podkreślić, że była ona jednocześnie pierwszym brytyjskim monarchą, który od 1714 r. nie rościł sobie prawa do panowania nad innym europejskim królestwem. Unia personalna, jaka od 1714 r. łączyła Wielką Brytanię z Hanowerem, przestała bowiem istnieć z chwilą wstąpienia na tron kobiety. Stało się to za sprawą norm spadkowych wczesnośredniowiecznego prawa Franków salickich, zgodnie z którymi kobiety były wykluczone z praw do dziedziczenia tronu. Hanower był do 1803 r. częścią składową Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Od tego czasu był okupowany przez wojska francuskie i pruskie. Kiedy na początku XIX w. cesarstwo zostało zlikwidowane, państwo hanowerskie wraz ze stolicą zostało włączone do Królestwa Westfalii, a pozostała część do Francji. Po 1814 r. Hanower uzyskał status królestwa i w tej formie istniał do 1866 r.
Na dworze plotkowano o romansach królowej Wiktorii z koniuszym Johnem Brownem i nauczycielem języków Abdulem Karimem