[„Rok 1920. Wojna polsko-radziecka
we wspomnieniach i innych dokumentach", Warszawa 1990]
Zofia Broniewska
w liście do syna Władysława:
Od czterech tygodni trwa strajk piekarzy, od trzech gazowni. Dziś skończył się strajk robotników miejskich, zatem życie stolicy wraca do normy, ale na gaz mamy czekać jeszcze dni dziesięć.
Warszawa, 24 czerwca 1920
[„Od bliskich i dalekich. Korespondencja do Władysława Broniewskiego 1915–1930", t. 1,
Warszawa 1981]
Z informacji w „Gazecie Olsztyńskiej":
Poseł [Jan] Brejski z towarzyszami z NSR (Narodowego Stronnictwa Robotników) na posiedzeniu sejmowym wniósł nagły wniosek w sprawie gwałtów popełnianych na ziemiach plebiscytowych Mazur i Warmii. Wnioskodawca stwierdził ze słusznością, że na naszych terenach dzieją się coraz smutniejsze wypadki gwałtów i prowokacji. Gdyby plebiscyt miał się odbyć w obecnych warunkach, byłoby to urągowiskiem szczytnych haseł, głoszonych przez prezydenta [USA] Wilsona i Koalicję. Jeżeli Koalicja żąda od mniejszych narodów, aby trzymały się ściśle Traktatu Wersalskiego, to i mniejsze narody mają prawo żądania, aby i Koalicja trzymała się tego Traktatu. Wnioskodawca wzywa rząd, aby zażądał od Koalicji pewnych gwarancji oraz odroczenia plebiscytu do czasu, kiedy przepisom plebiscytowym stanie się zadość. W przeciwnym razie Polska nie uzna rezultatu plebiscytu. [...] W tym miejscu zaznaczyć musimy, że w istocie na Warmii i Mazurach istnieje jeden naród, lud polski, mający bez wątpienia największe prawo do tej ziemi. Niemcy pod względem liczebności są żywiołem podrzędnym, żywiołem napływowym.
Olsztyn, 24 czerwca 1920
[„Rząd polski wobec plebiscytu
na Warmii i Mazurach",
„Gazeta Olsztyńska" nr 75/1920]
Mjr Stanisław Rostworowski
(szef Oddziału V w sztabie 4. Armii WP) w liście do żony:
Tak ładnie piszesz o tym, że chyba w najbliższych miesiącach zadecydują się ostatecznie losy naszego rozstania. Albo skończy się ono, albo też zaleje nas razem fala barbarzyństwa i cały świat przewróci się do góry nogami. Myślę, że jednak nawet w tym wypadku nie dałbym się już oddzielić od Ciebie, bo z chwilą, gdy ten ideał patriotyzmu, który przez wychowanie w niewoli wgryzł nam się w kości i krew, stanie się pustym dźwiękiem, to dla innej, nowej fatamorgany odjeżdżać od Ciebie nie myślę. Jeszcze dla patriotyzmu można się wyzbyć szczęścia osobistej miłości i tłuc się po Lidach, Wilnach i Mińskach, ale dla ideałów bolszewickich czy ogólnoludzkich ani mi w głowie byłoby się poświęcać. Z czystym sumieniem zostałbym wówczas choćby paskarzem, żyjącym wygodnie z rodziną w chwili, gdy inni będą walczyć i zarzynać się w imię haseł wolności ludu.
Cała Polska zamieniła się w Okopy św. Trójcy, a właściwie jej armia, bo przecie Polska wojny nie prowadzi, tylko gra w totalizatora i kłóci się o fotele ministerialne lub strajkuje. Pod tym względem pobyt w armii działa jak świeże powietrze [...]. Jest tu hierarchia, jest wspólny wysiłek, jest chęć wzajemnej pomocy i brak egoizmu. Szkoda, że nie można sportowców i strajkujących robotników, ani niedoszłych ministrów, przepędzić na dwa miesiące do okopów.
25 czerwca 1920
[Stanisław Rostworowski, „Listy z wojny polsko-bolszewickiej", Warszawa 1995]
„Wiktoria 1920"
– 31-odcinkowy cotygodniowy cykl ukazujący się
w „Rzeczy o Historii",
od 17 kwietnia do 13 listopada 2020, a także w innych partnerskich mediach.
Cykl przygotowany
przez Ośrodek KARTA
na zlecenie Biura Programu Niepodległa w ramach
obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości.
Biuro Programu Niepodległa jest państwową instytucją kultury powołaną do obsługi Programu Wieloletniego Niepodległa na lata
2017–2022.
Dowiedz się więcej:
www.niepodlegla.gov.pl
Realizacja zespołu KARTY: Zbigniew Gluza – koncepcja; Michał Ceglarek
– wprowadzenia; Agnieszka Dębska – koordynacja;
Dominika Budkus, Michał Ceglarek, Agnieszka Dębska,
Jeremi Galdamez,
Agnieszka Knyt – zespół;
Ewa Kwiecińska – ikonografia; Izabela Kotapska –organizacja,
i.kotapska@karta.org.pl
Jeśli materiał ten wzbudził Państwa zainteresowanie, serdecznie zapraszamy na portal niepodlegla.gov.pl, gdzie jest on publikowany w rozszerzonej wersji, ilustrowanej dodatkowymi zdjęciami archiwalnymi.
Na portalu „Niepodległej" znajdą Państwo również inne artykuły historyczne oraz materiały edukacyjne,
takie jak: wystawy, karty edukacyjne dla dzieci, katalogi wystaw czy planner na rok 2020 z ciekawostkami historycznymi. Wszystkie publikowane materiały udostępnione
są czytelnikom
do bezpłatnego pobrania.
Zapraszamy również
do śledzenia nas na
FB, TT oraz Instagramie.