Najczęściej łamane prawo

Od tysięcy lat istnieją umowne zasady określające sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych między narodami. Te zasady zmieniały się pod wpływem nowych prądów filozoficznych i religii. Ale głównie były podyktowane pragmatyzmem.

Aktualizacja: 07.09.2020 06:06 Publikacja: 05.09.2020 00:01

„Gassed” – obraz Johna Singera Sargenta z 1918 r. przedstawiający brytyjskich żołnierzy oślepionych

„Gassed” – obraz Johna Singera Sargenta z 1918 r. przedstawiający brytyjskich żołnierzy oślepionych po niemieckim ataku gazem musztardowym

Foto: Imperial War Museum London

Wojna czasami napędzała koniunkturę, ale najczęściej stanowiła zagrożenie dla handlu i interesów, stąd pierwsze reguły na nią nakładane były podyktowane przede wszystkim względami gospodarczymi. Pierwsza nowożytna konwencja wojenna podpisana przez Wielką Brytanię i Francję 15 kwietnia 1856 r. w Paryżu zakazywała kaperstwa i określała reguły rekwirowania kontrabandy.

Deklaracja paryska rozpoczęła starania na rzecz konstruowania międzynarodowego prawa humanitarnego. W XIX wieku te zabiegi zaowocowały podpisaniem trzech kolejnych deklaracji: petersburskiej, brukselskiej i tzw. konwencji haskich.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historia
Metro w krajach azjatyckich Część I: Japonia i Chiny
Historia
Przemysł amerykański wygrał wojnę
Historia
D-Day. Jak Hitler zareagował na wieść, że rozpoczęło się lądowanie w Normandii
Historia
Przypadki szalonego Kambyzesa II
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Historia
Paweł Łepkowski: Spór o naturę Jezusa