Najczęściej łamane prawo

Od tysięcy lat istnieją umowne zasady określające sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych między narodami. Te zasady zmieniały się pod wpływem nowych prądów filozoficznych i religii. Ale głównie były podyktowane pragmatyzmem.

Aktualizacja: 07.09.2020 06:06 Publikacja: 05.09.2020 00:01

„Gassed” – obraz Johna Singera Sargenta z 1918 r. przedstawiający brytyjskich żołnierzy oślepionych

„Gassed” – obraz Johna Singera Sargenta z 1918 r. przedstawiający brytyjskich żołnierzy oślepionych po niemieckim ataku gazem musztardowym

Foto: Imperial War Museum London

Wojna czasami napędzała koniunkturę, ale najczęściej stanowiła zagrożenie dla handlu i interesów, stąd pierwsze reguły na nią nakładane były podyktowane przede wszystkim względami gospodarczymi. Pierwsza nowożytna konwencja wojenna podpisana przez Wielką Brytanię i Francję 15 kwietnia 1856 r. w Paryżu zakazywała kaperstwa i określała reguły rekwirowania kontrabandy.

Deklaracja paryska rozpoczęła starania na rzecz konstruowania międzynarodowego prawa humanitarnego. W XIX wieku te zabiegi zaowocowały podpisaniem trzech kolejnych deklaracji: petersburskiej, brukselskiej i tzw. konwencji haskich.

Pozostało 86% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty