Jak nauczyliśmy maszyny mówić?

Tworzenie narzędzi do syntezy mowy opartych na mechanice było trudne i mało skuteczne. Przekonało się o tym wielu badaczy, m.in. Alexander Graham Bell, wynalazca telefonu. W dodatku stosowane urządzenia mechaniczne wytwarzały mowę kiepskiej jakości i trudno było nimi sterować. Przełom w tej dziedzinie przyniosła elektronika.

Publikacja: 11.01.2024 21:00

Fidelity Voice Chess Challenger z 1979 r. – szachownica dla osób niewidomych opisująca głosowo ruchy

Fidelity Voice Chess Challenger z 1979 r. – szachownica dla osób niewidomych opisująca głosowo ruchy wykonywane przez szachistów

Foto: Tiia Monto/wikipedia

Przywykliśmy już do tego, że różne urządzenia techniczne przekazują nam informacje głosem. Po prostu mówią do nas! Obecnie nikogo to ani nie dziwi, ani nie zastanawia – przecież systemy elektroniczne ustawicznie karmią nas jakimiś dźwiękami: korzystamy z elektronicznie serwowanej muzyki, słyszymy w telefonie głos rozmówcy, nawet jeśli jest on oddalony o setki kilometrów, GPS głosowo uprzedza o skrzyżowaniach – po prostu rutyna.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historia
Metro w krajach azjatyckich Część I: Japonia i Chiny
Historia
Przemysł amerykański wygrał wojnę
Historia
D-Day. Jak Hitler zareagował na wieść, że rozpoczęło się lądowanie w Normandii
Historia
Przypadki szalonego Kambyzesa II
Historia
Paweł Łepkowski: Spór o naturę Jezusa