W poprzednich dwóch felietonach omawiałem edytory tekstowe. To bardzo popularne i często używane programy użytkowe. Kolejnym co do stopnia popularności programem użytkowym jest arkusz kalkulacyjny. Możliwość zbierania różnych danych (głównie liczbowych) w postaci zestawów tabel – w których łatwo i wygodnie można prowadzić różne obliczenia, a w bardziej zaawansowanych wersjach także prezentować ich wyniki graficznie – okazała się bardzo atrakcyjna dla wielu użytkowników komputerów osobistych.
Zaczęło się od „jabłuszka”
Wspominałem w tym cyklu felietonów o powstaniu i rozwoju komputerów Apple. Te komputery, oznaczane do dzisiaj symbolem nadgryzionego jabłuszka, były zdecydowanie pierwszymi komputerami osobistymi (personalnymi), które wyznaczyły nowy kierunek rozwoju informatyki. Co prawda nieco wcześniej był komputer Altair 8800 z 1975 r. (pisałem on nim w „Rzeczy o Historii” w felietonie opublikowanym 23 lipca 2021 r.), ale nie ulega wątpliwości, że to komputery firmy Apple stworzyły nowy rynek. Zwłaszcza popularny był model Apple II, dostępny od 1977 r., którego sprzedano ponad 6 mln egzemplarzy, co w latach 80. XX w. było absolutnym rekordem. Obok zalet technicznych (ładny design, kolorowy monitor) Apple II miało też bogate oprogramowanie, w którym istotną rolą odgrywał arkusz kalkulacyjny VisiCalc, zaprojektowany w 1978 r. i sprzedawany do komputera domowego jako oprogramowanie pozwalające realizować zadania profesjonalne. W ten sposób komputer personalny z narzędzia dla hobbystów przekształcony został w narzędzie mogące służyć w biznesie. To on spowodował, że sprzedaż Apple II na przestrzeni jednego roku przekroczyła milion egzemplarzy.
Czytaj więcej
W takim np. edytorze Emacs stosowanie makr jest regułą, a nie wyjątkiem, ale to sprawiało, że ten...
Autorami koncepcji „poszerzonego arkusza” (po angielsku spreadsheet) i programu VisiCalc byli Dan Bricklin i Bob Frankston (firma Software Arts), którzy napisali ten pionierski program w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Program sprzedawano tanio, poniżej 100 USD, znajdował więc wielu nabywców. Znany informatyk Ben Rosen żartował, że VisiCalc jest „ogonem, który macha psem” (komputerem Apple). Rzeczywiście wielu użytkowników kupowało Apple II za 2000 USD tylko po to, żeby używać na nim programu za 100 USD!
Bricklin i Frankston sporządzili potem także wersje tego arkusza dla komputerów Atari 800 (pod nazwą SynCalc), dla maszyn pracujących pod systemem CP/M, dla Commodore PET i dla kilku innych maszyn. Była nawet wersja VisiCalc dla MS DOS-a (czyli dla komputerów IBM PC), chociaż Microsoft od 1982 r. pracował nad własnym arkuszem kalkulacyjnym o nazwie Multiplan.