Co ciekawe pierwsze wydanie tego dzieła wybitnego naukowca, posiada zmienioną okładkę, która pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku. Warto sprawdzić jaka jest historią tego egzemplarza dzieła Kopernika. Pamiętajmy, że kilkadziesiąt lat temu jedno z dzieł Kopernika zostało skradzione w niejasnych okolicznościach z biblioteki w Krakowie.
Aukcję prowadzi portal interencheres.com. Z noty informacyjnej wynika, że to dzieło wydane w Norymberdze w 1543 roku (pierwsze wydanie). Księga nie zawiera erraty i ma XIX wieczną twardą okładkę (oprawa jest sygnowana przez Lortic). Podane pochodzenie książki wskazuje, że znajdowała się ona w katalogu rzadkich cennych rękopisów i książek drukowanych należących do biblioteki L. Potiera (1870, nr 440). Cena kształtuje się od 150 do 200 tysięcy euro.
„O obrotach sfer niebieskich”” to najważniejsze dzieło Mikołaja Kopernika, które składa się z sześciu części. Opisał on istotę teorii heliocentrycznej. Rękopis powstał w latach 1515-30. Dopiero w 1541 Kopernik powierzył go, w celu wydania drukiem, Retykowi, który w 1539 przybył do Fromborka, aby zapoznać się z teorią Kopernika. Pierwsze wydanie tego dzieła ukazało się w Norymberdze w 1543, w drukarni Jana Tetreiusa. Na świecie może być około 500 egzemplarzy I wydania dzieła Mikołaja Kopernika.
Czytaj więcej
Jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie wciąż pozostaje zagadką. Za rok przypada 550. rocz...
Drugie wydanie „De revolutionibus orbium coelestium” ukazało się 1566 w Bazylei, trzecie w 1617 w Amsterdamie, a czwarte w 1854 w Warszawie i oprócz tekstu łacińskiego zawierało także pierwsze polskie tłumaczenie dokonane przez J. Baranowskiego, wydanie piąte opublikowano w Toruniu w 1873, natomiast szóste w 1949 w Monachium. W 1953 w Warszawie ukazała się pierwsza księga „O obrotach sfer niebieskich” w językach polskim i łacińskim.