Reklama
Rozwiń

Marsz Pamięci otwockich Żydów

21 sierpnia w 80. rocznicę rozpoczęcia likwidacji gett na tzw. linii otwockiej trasą śmierci z Rembertowa do Falenicy przejdzie Marsz Pamięci.

Publikacja: 17.08.2022 17:43

Otwoccy Żydzi przed wyjazdem do Treblinki

Otwoccy Żydzi przed wyjazdem do Treblinki

Foto: Wikipedia

Organizatorzy zapraszają do udziału w nim wszystkich, którzy chcą oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Taki sam marsz odbył się 10 lat temu w maju 2012 roku.

Jak przypominają organizatorzy marszu 20 sierpnia 1942 r., dzień po zagładzie getta w Otwocku, Niemcy przystąpili do eksterminacji mieszkańców getta w Falenicy. „Sześć i pół tysiąca falenickich Żydów wepchnięto do wysypanych niegaszonym wapnem bydlęcych wagonów i wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Razem z nimi wysłano na śmierć w komorach gazowych półtora tysiąca Żydów z getta w Rembertowie, których tego samego dnia przepędzono na rampę kolejową w Falenicy. Trasa piętnastokilometrowego marszu znaczona była ciałami tych, którzy nie byli w stanie wytrzymać nieludzkich warunków i tempa marszu. Dzień później podobny los spotkał Żydów z getta w Mińsku Mazowieckim. 26 sierpnia hitlerowcy przystąpili do eksterminacji żydowskich więźniów obozu pracy w Karczewie. Akcja polowania i mordowania Żydów, którzy przetrwali zagładę gett linii otwockiej, trwała aż do wiosny 1943 roku. W maju wysadzono w powietrze barak w tartaku Najwera z uwięzionymi w nim ostatnimi falenickimi Żydami. W ten sposób z naszych miejscowości zniknęła ludność żydowska, która stanowiła ważną lokalną społeczność obywateli Rzeczypospolitej” – przypominają organizatorzy marszu ze Społecznego Komitetu Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie oraz Urzędu Dzielnicy Warszawa – Wawer.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego