Czy Niemcy zapłacą rachunki swoich dziadków?

W połowie 2012 r. greckie ministerstwo finansów powołało komisję składającą się z historyków, ekonomistów i prawników, której zadaniem była analiza 761 tomów archiwalnych dokumentów zawierających traktaty międzynarodowe, teksty ustaw i orzeczeń sądów z czasów okupacji niemieckiej (1941–1944) i okresu ją poprzedzającego.

Aktualizacja: 02.09.2016 09:57 Publikacja: 01.09.2016 16:38

Niemiecka flaga nad Akropolem. III Rzesza okupowała Grecję w latach 1941–1944

Niemiecka flaga nad Akropolem. III Rzesza okupowała Grecję w latach 1941–1944

Foto: Wikipedia

Zadaniem komisji było opracowanie tajnego raportu zawierającego bilans strat poniesionych przez Grecję w tym okresie. Eksperci mieli także przygotować podstawy prawne do procesu sądowego o wypłatę odszkodowań wojennych przez obecny rząd Niemiec.

Istnienie 80-stronicowego raportu ujawnił Georgios Christidis, grecki korespondent tygodnika „Der Spiegel". W jego opinii ateńscy biegli doszli do jednoznacznego wniosku, że „Grecja nigdy nie otrzymała reparacji – ani za kredyty, których z przymusu udzieliła Niemcom, ani za szkody, jakie kraj poniósł w czasie wojny". Po dość precyzyjnej analizie 190 tys. stron dokumentów z kilku archiwów państwowych i municypalnych biegli dokonali dokładnej kalkulacji strat narodowych poniesionych w czasie hitlerowskiej niewoli. I chociaż nikt jeszcze nie potwierdził żadnych konkretnych kwot wymienionych w raporcie, korespondent wspomnianego niemieckiego tygodnika ocenił, że Berlin winien jest 108 mld euro za odbudowę infrastruktury kraju po zniszczeniach wojennych i 54 mld euro z tytułu kredytów pochodzących z kasy greckiego banku emisyjnego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem