Wzorowany na popularnych w innych krajach escape roomach, powstał w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Zostanie udostępniony w połowie lutego. Wchodzące do niego osoby, aby zrealizować swoją misję, będą musiały odgadnąć zagadki, a przy okazji poznają historię Polski.
– Formuła pokoju zagadek nie była jeszcze używana do edukacji historycznej – mówi nam Karol Madaj, autor scenariusza pokoju, który wcześniej opracował kilkanaście gier planszowych dla IPN, m.in. kultową już „Kolejkę".
– W czasie wizyty w pokoju przenosimy się do Polski z drugiej połowy lat 40. Fabuła gry opisuje losy oddziału, który ma uwolnić z posterunku UB uwięzionego tam Orlicza – opisuje Madaj.
– Podczas gry będzie można poznać bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich. Uczestnicy gry znajdą się nie tylko na posterunku UB, ale także w obozie żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Gra będzie trwała od 60 do 90 minut. Maksymalnie może w niej uczestniczyć pięć osób. – Jak w każdej real life escape game liczy się praca zespołowa, spostrzegawczość, umiejętność krytycznego i logicznego myślenia – dodaje autor gry.