Czy „Zbawiciel świata” jest dziełem Leonarda da Vinci?

To szyderstwo losu, że podobizna narodzonego w skrajnym ubóstwie Zbawiciela osiągnęła niebotyczną sumę 450 milionów dolarów. Największą, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki. Od tej pory ponad 500-letnie dzieło przepadło. Dokument filmowy duńskiego reżysera Andreasa Koefoeda, który na Boże Narodzenie wszedł do europejskich kin, próbuje rozwikłać zagadkę obrazu.

Publikacja: 27.01.2022 17:33

„Zbawiciel świata”, czyli „Salvator mundi” – obraz powstał ok. 1500 r. Czy namalował go Leonardo da

„Zbawiciel świata”, czyli „Salvator mundi” – obraz powstał ok. 1500 r. Czy namalował go Leonardo da Vinci?

Foto: Stemoc/wikipedia/domena publiczna

Drewniana deska ma wymiary 66,7 na 45,7 cm. Przedstawia Jezusa z opadającymi na ramiona włosami, w powiewnej szacie w kolorze lapisu i karmazynu, w pozie Zbawiciela świata. W jednej ręce Zbawiciel świata trzyma kryształową kulę, drugą ręką błogosławi ludzkość. Ani motyw, który nawiązuje do maniery bizantyńskiej, ani estetyka nie przesądzają o rekordowej sumie 450 milionów dolarów, którą w 2017 r. zapłacono na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Wartość obrazu wyznacza galaktyczność osoby autora. Artysty wszech czasów – Leonarda da Vinci. Pozostawił po sobie m.in. kilkanaście arcydzieł malarstwa. Czy także „Zbawiciela świata" (łac. „Salvator mundi")? Musiałby go namalować, gdy znajdował się w szczytowej formie swojego geniuszu. Byłaby to sensacja!

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty