To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z 82. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Weźmie w niej udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda i wicepremier prof. Piotr Gliński.
17 września obchodzony jest jako rocznica sowieckiej agresji na Polskę, jak i Dzień Sybiraka, dla uczczenia pamięci polskich ofiar i męczeństwa doznanego z rąk funkcjonariuszy państwa sowieckiego. Jak głosi przyjęta przez aklamację uchwała Izby z 2013 r.: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość".
Nowo otwarta placówka w Białymstoku będzie jedynym w kraju muzeum opowiadającym historię polskiej obecności na Sybirze: od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Syberię i do Kazachstanu. Już 18 września (w godzinach 10–23) pierwsi chętni będą mogli zwiedzić wystawę stałą muzeum. Tego dnia na placu obok odbędzie się rodzinny piknik historyczny, podczas którego grupy rekonstrukcyjne zaprezentują mundury i uzbrojenie z różnych epok. 19 września (w godzinach 10:30–16:00) w tym samym miejscu odbędzie się Śniadanie Kresowe, podczas którego lokalni restauratorzy będą serwować dania kuchni kresowej. Ulicami osiedla Wygoda w Białymstoku przejedzie Peleton Pamięci. Poprowadzą go cykliści na oryginalnych rowerach z lat 20. i 30. XX w. Dodatkowo w muzealnym Parku Pamięci zostanie zaprezentowana wystawa „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej".
Czytaj więcej
Sondaże wskazują, że większość Rosjan nie wie o sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku.
Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na lekcje muzealne, wystawę plenerową oraz pokaz sowieckiego filmu propagandowego opatrzonego wstępem naukowym. Prof. Grzegorz Berendt dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przypomina: - 17 września 1939 r. Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę, realizując ustalenia tajnego porozumienia między Hitlerem a Stalinem, zwanego przez historyków paktem Ribbentrop - Mołotow. Umowa dwóch zbrodniczych mocarstw przewidywała wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie oraz podział jej terytorium, jak i faktyczną likwidację państwa polskiego. Data 17 września 1939 r. jest początkiem okupacji sowieckiej, która doprowadziła m.in. do ludobójstwa w Katyniu oraz masowych deportacji Polaków na wschód. Nie można zapomnieć także o reperkusjach sowieckiej agresji na Polskę, do których bezsprzecznie należy pozbawienie Polski niepodległości na kilkadziesiąt lat. Pamięć i edukacja o okupacji sowieckiej jest obowiązkiem, który sumiennie wypełnia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nie tylko w rocznicę tych tragicznych wydarzeń.