Rocznica buntu w Treblince: Wykonać testament Samuela Willenberga

75 lat temu w największej fabryce śmierci XX wieku w Europie wybuchł bunt żydowskich więźniów.

Publikacja: 02.08.2018 18:51

fot. Zala

fot. Zala

Foto: CC BY-SA 3.0

Doszło do niego 2 sierpnia 1943 r. w Treblince. W miejscu, gdzie znajdował się obóz zagłady, w czwartek odbyły się uroczystości. W odczytanym przez Wojciecha Kolarskiego z Kancelarii Prezydenta liście napisanym przez Andrzeja Dudę znalazło się przypomnienie, że Treblinka stała się miejscem, gdzie Żydzi byli zwożeni przez Niemców z całej podbitej Europy.

„Ta zdumiewająca kumulacja nienawiści, pogardy, okrucieństwa, cynizmu, chciwości i obojętności na niewyobrażalne cierpienia mężczyzn, kobiet, dzieci, osób starszych i chorych przybrała osobliwą postać. Stała się częścią oficjalnej polityki III Rzeszy – europejskiego państwa, którego obywatele szczycili się wielowiekową historią i kulturą" – napisał Andrzej Duda. Przypomniał też, że jest to największy „cmentarz obywateli RP zamordowanych podczas II wojny światowej". Głównie trafiali tam polscy Żydzi, w tym 300 tys. z warszawskiego getta.

Według ambasador Izraela Anny Azari obecność w tym miejscu to oddanie hołdu ofiarom. Jednak trzeba też jej zdaniem sprostać nowym wyzwaniom XXI wieku. Zaliczyła do nich walkę o równość i sprawiedliwość, walkę z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią.

W trakcie uroczystości głos zabrała także Ada Krystyna Willenberg, żona zmarłego kilka lat temu uczestnika buntu w Treblince. Przypomniała, że do dzisiaj nie zostało spełnione ostatnie życzenie jej męża, aby w Treblince stanął budynek, w którym będzie można poznawać historię tego miejsca zagłady.

– Jeżeli chcecie rzeczywiście uczcić pamięć zamordowanych tutaj 900 tysięcy Żydów, to postarajcie się, żeby w tym miejscu powstało muzeum czy centrum edukacji, coś podobnego, co jest i w Oświęcimiu, i w Majdanku – mówiła.

Projekt architektoniczny Centrum sporządziła kilka lat temu Orit Willenberg, córka Samuela Willenberga. Pięć lat temu w Treblince stanął symboliczny kamień węgielny z informacją o tym projekcie. Do dzisiaj placówka jednak nie powstała.

Fabryka śmierci w Treblince została utworzona w połowie 1942 roku, obok istniejącego obozu pracy. Latem 1943 r. obozem zarządzała niewielka grupa SS-manów, niemieckich i austriackich policjantów oraz ukraińskich wachmanów. Być może dlatego grupa Żydów – głównie oficerów Wojska Polskiego – przy wsparciu współbraci z Czech postanowiła zorganizować bunt. Mieli zabić strażników, podpalić baraki i uciec. Akcji przewodzili m.in. kpt. Marceli Galewski, por. Żelo Bloch, dr Julian Chorążycki.

2 sierpnia 1943 roku o godz. 15.57 wybuchło powstanie. W obozie było wtedy ponad 800 więźniów. Sygnałem do rozpoczęcia akcji była eksplozja granatu rzuconego na barak niemieckich strażników oraz podpalenie cysterny z paliwem. „Niedaleko od garażu unosił się słup ognia" – wspominał Samuel Willenberg. „Cała Treblinka stanęła w płomieniach. Powstańcy uzbrojeni byli w karabiny odebrane strażnikom oraz siekiery i inne narzędzia, których do tej pory więźniowie używali przy pracach leśnych. Podpalono część zabudowań, jednak nie udało się zniszczyć komór gazowych i przeciąć linii telefonicznej" – dodał.

Po krótkiej – trwającej kilkadziesiąt minut – walce z obozu uciekło ok. 300 Żydów. Szacuje się, że blisko 100 przedostało się do Warszawy – pozostali zostali wyłapani i zamordowani. Wojnę przeżyło ponad 80.

W 1943 r. Niemcy, chcąc zatrzeć ślady swojej zbrodni, rozpoczęli palenie wykopywanych z masowych grobów zwłok. Obóz został zlikwidowany w listopadzie 1943 r. Rozebrano wszystkie instalacje i zabudowania, a teren zaorano i obsiano łubinem.

Szacuje się, że od 23 lipca 1942 r., gdy do Treblinki przyjechał pierwszy transport z Żydami z getta warszawskiego, do listopada następnego roku zginęło tam ponad 900 tys. Żydów, połowa z nich pochodziła z terenów okupowanej przez Niemców Polski.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń