Politycy i wojskowi

Gen. MacArthur, który objął stanowisko naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych ONZ w Korei, postanowił wykorzystać fakt, że 80 proc. sił Północy było zaangażowane do blokady przyczółka pusańskiego, i przejść do kontrofensywy.

Publikacja: 07.12.2007 11:29

Politycy i wojskowi

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Sztab opracował plan uderzenia lądowego amerykańskiej 8. Armii z rejonu Tegu oraz wysadzenie desantu morskiego przez 10. Korpus Armijny na głębokim zapleczu przeciwnika w pobliżu portu Inczhon.

Koncepcja MacArthura nie została entuzjastycznie przyjęta. Przeciwko operacji desantowej wystąpił przewodniczący Połączonego Komitetu Szefów Sztabów gen. Omar N. Bradley, a wybór rejonu lądowania poddali krytyce oficerowie marynarki. Bradley, w 1944 roku dowodzący amerykańskimi siłami lądującymi w Normandii, uważał, że odpowiednie przygotowanie desantu w tak krótkim czasie jest niemożliwe. Obawiał się także wystąpienia wojsk sowieckich po stronie Północy, co mogłoby przekształcić konflikt koreański w trzecią wojnę światową oraz zagroziłoby zagładą sił desantowych. Natomiast przedstawiciele US Navy uważali, że warunki naturalne w rejonie Inczhon co najmniej poważnie utrudnią inwazję. Redę portu Inczhon łączy bowiem z otwartym morzem wąski, płytki (głębokość w czasie odpływu 3,6 – 3,9 m) i usiany mieliznami Kanał Latających Ryb, łatwy do zablokowania przez artylerię i miny morskie. Prócz tego wysokie pływy dochodzące w niektórych punktach wybrzeża do 9,75 m, powodowały, że podczas odpływu ląd stały oddzielony był od morza pasem błotnistego gruntu o szerokości do 5 km. MacArthur odparł te zastrzeżenia, argumentując, że zaskakujący atak pod Inczhon umożliwi szybkie zajęcie odległego o 29 km Seulu (gdzie zbiegały się wszystkie linie kolejowe i ważniejsze drogi biegnące z północy na południe) i wyjście na tyły wojsk północnokoreańskich Przedstawioną przez marynarkę propozycję lądowania na wschodnim wybrzeżu generał odrzucił, gdyż jego zdaniem wysokie pasma górskie uniemożliwiłyby wojskom desantu szybkie rozwinięcie ofensywy i ułatwiłyby obronę przeciwnikowi. MacArthur zdołał też przekonać prezydenta Trumana, że Moskwa nie będzie interweniować.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama