31 stycznia – Powstał koncern wydawniczy Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza Prasa-Książka-Ruch – „centralna organizacja wydawnicza PZPR” – monopolistyczna machina będąca do końca PRL źródłem finansowania partii komunistycznej.
11 kwietnia – Powołano Federację Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej. W jej skład wchodziły: Związek Młodzieży Socjalistycznej, Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej, Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej, Socjalistyczny Związek Studentów Polskich. Wcześniej trzy ostatnie dodały do swych nazw przymiotnik „socjalistyczny”, co w środowisku studenckim wywołało ograniczone protesty i niechęć. Do Federacji przystąpił też Związek Harcerstwa Polskiego. Działania te były elementem coraz intensywniejszej indoktrynacji młodzieży.
12 kwietnia – Sejm PRL podjął uchwałę o „zadaniach narodu i państwa w wychowaniu młodzieży i jej udziale w budowaniu socjalistycznej Polski”, natomiast 13 października 1973 roku przyjął, wzorowaną na sowieckich rozwiązaniach, reorganizację systemu oświaty, w wyniku czego m.in. miała zostać wprowadzona jednolita szkoła dziesięcioletnia (tzw. dziesięciolatka). Efektem tych działań była likwidacja na wsi wielu małych szkół i tworzenie tzw. gminnych szkół zbiorczych. Przeciwko tym decyzjom protestował episkopat Polski: „Najważniejszym zadaniem dla poprawy sytuacji w dziedzinie wychowania jest umocnienie rodziny polskiej przez takie prawa, które sprzyjałyby nierozerwalności małżeństwa oraz spełnianiu obowiązków rodzicielskich przez ojców i matki w rodzinach. Nie prowadzi natomiast do tego celu odbieranie rodzicom ich dzieci przez system całodziennej szkoły zbiorczej. (...) W kwietniu 1976 roku z połączenia ZMS, ZSMW i SZMW powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej przygotowujący kadry dla PZPR.
27 września – Elementem dalszej monopolizacji władzy przez PZPR było przyjęcie przez Sejm PRL nowej ordynacji wyborczej. Prawo zgłaszania list otrzymał jedynie Front Jedności Narodu, którego „kierowniczą siłę stanowi PZPR”, wcześniej (od „wyborów” w 1957 r.) istniała możliwość zgłoszenia innych list, ale nigdy z niej nie korzystano.
30 września – PZPR „wezwał ogół komunistów do udziału we wspólnej pracy” w ramach „ogólnopartyjnego czynu społecznego i produkcyjnego”. Podobne inicjatywy – niedzielnej pracy na budowach, porządkowania otoczenia fabryk, ulic i placów – stały się jednym z propagandowych rytuałów dekady. 29 września prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński napisał do Edwarda Gierka: „proszę bardzo (…) o położenie kresu pozbawiania dnia wypoczynku ludzi całotygodniowej, wytężonej pracy. (…) Wszyscy obywatele Miasta [Warszawy] mają prawo do pokoju społecznego zakłóconego przez prace, do których mobilizuje się tysiące ludzi. Prosimy, by Miasto nie było zamieniane na obóz pracy ciągłej… „.