Powstawały pierwsze duże przedsiębiorstwa przemysłowe, rozpoczęto budowę linii kolejowych, rozwinęła się nowoczesna bankowość. Wszystko odbywało się później i nie na taką skalę jak w zachodniej części Europy, ale niewątpliwie zrewolucjonizowało życie społeczeństwa. W tych przemianach poważną rolę odegrali polscy Żydzi, których udział w życiu gospodarczym był bardzo znaczący i aktywny. Wielu z nich pochodziło z rodzin, w których panowała tradycja wykształcenia świeckiego, będąca przejawem tendencji asymilacyjnych. Znali języki i podróżowali po Europie. W dużej części decydowali się na odejście od religii przodków. Konwersja była zwykle przypieczętowaniem procesu asymilacji, miała charakter dobrowolny i oznaczała przejście do uprzywilejowanej części społeczeństwa.
Do historii polskiej gospodarki na trwałe weszły nazwiska Bersonów, Epsteinów, Fajansów, Natansonów, Rotwandów, Wawelbergów czy Wolfów. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że było wśród nich trzech: Leopold Kronenberg, Jan Gotlib Bloch i Izrael Kalmanowicz Poznański, którzy zdystansowali pozostałych zarówno rozmachem prowadzonej działalności, jak i wielkością zgromadzonej fortuny.
Ożenił się z Ernestyną Rozalią Leo, córką znanego warszawskiego lekarza. Ze ślubem wiązało się także przyjęcie chrztu, w wyniku którego został kalwinem
Dr Aldona Podolska-Meducka, historyk, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie