Reklama
Rozwiń

Pod komendą gen. Andersa

Wybuch wojny pomiędzy niedawnymi sojusznikami – hitlerowskimi Niemcami i Związkiem Radzieckim – doprowadził do zmiany układu sił w Europie. Wkrótce na mocy układu zawartego przez rząd polski w Londynie z władzami Związku Radzieckiego rozpoczęto na jego terenie formowanie oddziałów Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

Publikacja: 25.08.2008 12:33

Pod komendą gen. Andersa

Foto: Zbiory ŻIH

W jego skład mieli wchodzić wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, którzy w wyniku agresji sowieckiej z września 1939 r. znaleźli się na terytorium ZSRR. Amnestia miała formalnie objąć także mniejszości narodowe, w tym Żydów polskich.

Setki tysięcy zmaltretowanych sowiecką niewolą ludzi garnęły się w pobliże armii w nadziei na odnalezienie szansy wydostania się ze straszliwego więzienia, jakim były rozległe pustkowia Związku Radzieckiego. Dla cywilów cierpiących głód i choroby racje żywnościowe w wojsku były często jedynym ratunkiem przed śmiercią. Napływ ogromnej liczby uchodźców do obozów rekrutacyjnych stawiał polskie władze wojskowe w niezmiernie trudnej sytuacji. Wkrótce polski sztab był zmuszony do podjęcia nieoficjalnej decyzji o limitowaniu poboru w stosunku do mniejszości narodowych, w tym żydowskiej, ustalając liczbę jej rekrutów na poziomie 10 proc. (co odpowiadało procentowemu udziałowi Źydów wśrod obywateli Rzeczypospolitej), jak miało to miejsce przed wojną.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama