W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywa się specjalna sesja edukacyjna, poświęcona komiksom o obozie. Organizują ją Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wydawnictwo K&L Press. W jej ramach przewidziano warsztaty dotyczące wykorzystania komiksów do edukacji historycznej. Na sesji są twórcy komiksu.
Drugi już komiks o obozowej tematyce (pierwszy to „Miłość w cieniu zagłady”) opowiada o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który jako ochotnik dostał się do obozu. Przypomnijmy, że dzięki temu zdobył dla AK i rządu londyńskiego informacje o panujących tam warunkach i zorganizował konspirację w Auschwitz. Po wojnie uznany przez komunistów za zdrajcę narodu, został zamordowany w więzieniu bezpieki na Mokotowie.
W komiksie poświęconym jego niebywałym losom przedstawiono okoliczności przybycia Pileckiego do KL Auschwitz, jego ucieczki z obozu oraz rozważane plany ataku na obóz i odbicia więźniów przez Armię Krajową.
Kolejne 40-stronicowe zeszyty komiksów mają ukazywać się co dwa-trzy miesiące. Każdy opatrzony specjalnym wstępem, ukazującym tło historyczne wydarzeń i słowniczkiem terminów oraz bibliografią.
Przypomnijmy, że pomysł ten podoba się nie tylko młodym, ale i byłym więźniom. Jest szansa na zainteresowanie tematem, wzbudzenie ciekawości. Nie narusza to w żaden sposób jakichś praw ludzkich, moralności czy poszanowania historii – sądzi Kazimierz Smoleń – były więzień KL Auschwitz.