Strzelał w Wujku, wpadł w Chorwacji

Chorwacja wydała Polsce Romana S. byłego milicjanta z plutonu specjalnego ZOMO, który strzelał do robotników strajkujących w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r.

Aktualizacja: 07.06.2019 08:43 Publikacja: 06.06.2019 21:31

Pacyfikacja kopalni "Wujek" 16 grudnia 1981 r.

Pacyfikacja kopalni "Wujek" 16 grudnia 1981 r.

Foto: zbiory IPN

W czwartek wieczorem na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie wylądował samolot, w którym w policyjnym konwoju przyleciał do Polski były członek plutonu specjalnego ZOMO Roman S., który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania za udział w pacyfikacji w kopalni „Wujek" w grudniu 1981 r.

Z naszych informacji wynika, że mężczyzna uniknął odpowiedzialności karnej za swój czyn, bowiem wyjechał do Niemiec i zrzekł się polskiego obywatelstwa. Pion śledczy IPN ustalił jednak jego dane i miejsce zamieszkania, następnie wystąpił do strony niemieckiej o jego zatrzymanie i przekazanie do Polski. Niemcy nie wyrazili jednak na to zgody. Polska prokuratura wydała w 2012 r. za nim list gończy. Jak ustaliliśmy 17 maja został on zatrzymany w trakcie rutynowej kontroli na granicy z Chorwacja, gdy jechał do tego kraju na wakacje. Prokuratura IPN wystąpiła do strony chorwackiej o jego ekstradycję. Chorwaci przychylili się do tego wniosku i już 6 czerwca mężczyzna został przekazany w ręce polskiej policji na lotnisku Okęcie. Ciąży na nim zarzut udziału w pacyfikacji w kopalni „Wujek", dowody są mocne, bowiem zachował się jego raport o użyciu broni.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty