Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 06:45 Publikacja: 07.12.2023 21:00
Pancernik USS „Arizona” płonie po japońskim ataku na Pearl Harbor (7 grudnia 1941 r.). Okrętu nie udało się uratować. Od 82 lat spoczywa na dnie portu
Foto: The U.S. National Archives and Records Administration
Japonia wypowiedziała wojnę Stanom Zjednoczonym dopiero następnego dnia. Tym samym rząd premiera Hideki Tōjō złamał zasady III konwencji haskiej z 1907 r. o konieczności „uprzedniego i niedwuznacznego powiadomienia przeciwnika” o wypowiedzeniu wojny przed rozpoczęciem działań militarnych.
Rankiem (czasu hawajskiego) 7 grudnia 1941 r. 353 japońskie samoloty wojskowe, w tym liczne myśliwce, bombowce, bombowce nurkujące oraz bombowce torpedowe wystartowały w dwóch falach z pokładów sześciu lotniskowców Cesarskiej Marynarki Wojennej. Samoloty przebyły 430 km i rozpoczęły atak o godz. 7.55 czasu hawajskiego. Nalot trwał łącznie jedną godzinę i 15 minut. Japończycy zabili 2304 Amerykanów i zniszczyli osiem zacumowanych w porcie pancerników Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Cztery zostały zatopione, a cztery pozostałe miały liczne uszkodzenia. Trzy pancerniki podniesiono, zniszczenia wyremontowano i do służby nie wrócił jedynie okręt USS „Arizona”. Japończycy zatopili także trzy krążowniki, trzy niszczyciele, szkolny okręt przeciwlotniczy i jeden stawiacz min. Zniszczono ponad 180 amerykańskich samolotów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historycy studiujący dzieje życia Napoleona Bonaparte zazwyczaj koncentrują się na okresie jego największych suk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wierzę, że na banknotach, które wypuści kiedyś suwerenna już wyspa, będą twarze Adolfa Erika Nordenskiölda i Fri...
Na początku lipca 1941 r. Rosjanom wydawało się, że w obliczu niepowstrzymanego wkraczania wojsk niemieckich w g...
Jak i kiedy zbudowano linie podziemnego transportu miejskiego w takich państwach jak: Indie, Gruzja, Azerbejdżan...
Wywodził się z duńskiej dynastii Jelling, był synem Swena Widłobrodego, który w 1013 r. podbił Anglię. Knut posz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas