Serię wydarzeń upamiętniających ten zryw narodowy zainauguruje 22 stycznia widowisko muzyczne w Teatrze Narodowym w Warszawie, przygotowane przez Biuro Niepodległa we współpracy z Muzeum Historii Polski. Muzycy w nowych aranżacjach zagrają utwory z czasów Powstania Styczniowego, a aktorzy zinterpretują literackie upamiętnienia zrywu z lat 1863–1864.
Wystawy przygotują Muzea Narodowe w Przemyślu, Białymstoku, Lublinie (Kraśnik), Ossolineum we Wrocławiu. Na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać ekspozycję „Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863”, uwzględniającą wątki powstania na Litwie. W polskich placówkach dyplomatycznych na świecie będzie można oglądać wystawę „Walka o wolność. Powstanie Styczniowe 1863–1863”, przygotowaną przez Muzeum Historii Polski.
Czytaj więcej
Polskość funkcjonuje poza schematami. Nie tylko tymi dziejowymi, wizją modernizacji i nowoczesności, jaką wciela od XIX wieku w życie Zachód, ale też schematami takich pojęć, jak „realizm" i „romantyzm". Dopiero oba razem gwarantują nam przetrwanie.
Od wiosny 2023 roku w kolejnych miejscowościach, począwszy od Warszawy, będzie prezentowana multimedialna wystawa „1863–1864”. We wnętrzu rotundy będą wyświetlane materiały ikonograficzne i opowieści o ludziach związanych z Powstaniem Styczniowym. Głos zostanie oddany bohaterom tamtych wydarzeń – narracja oparta będzie na ich wspomnieniach, relacjach, dokumentach. Wystawa zostanie zaprezentowana nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, a jeśli to będzie możliwe – również na Ukrainie.
Planowane są też konferencje i debaty poświęcone Powstaniu Styczniowemu, jego znaczeniu i dziedzictwu. Przygotowane zostały również liczne publikacje poświęcone temu wydarzeniu historycznemu. Na portalu www.powstanie1863-64.pl umieszczony zostanie pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów zawierający scenariusze lekcji, wypisy ze źródeł, kolorowanki i quizy oraz artykuły historyczne, sylwetki bohaterów zrywu, a także wywiady, podcasty i audiobooki, w tym np. „Noc 22 stycznia” autorstwa Józefa Piłsudskiego.