Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.07.2025 08:44 Publikacja: 12.11.2022 10:42
Foto: mat.pras.
Delegacja Muzeum Pamięci Sybiru otrzymała ją w trakcie I Kongresu Archiwistów „Otwarte Społeczeństwo – Otwarte Archiwa”, który odbył się w Kazachstanie. Uczestnicy tego kongresu odbyli serię wizyt studyjnych w kazachstańskich archiwach i muzeach. Szczególne znaczenie miał pobyt w Muzeum Ofiar Represji Politycznych w Kazachstanie, które mieści się niedaleko Ałmaty, w miejscowości Żanałyk.
Delegacja Muzeum Pamięci Sybiru otrzymała listę ustalonych przez kazachskich badaczy ofiar narodowości polskiej pochowanych w tym miejscu. Spis 124 nazwisk wraz z krótkimi biogramami m.in. z datą urodzenia i śmierci, miejscem pochodzenia odebrał dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. dr hab. Wojciech Śleszyński. Przy każdym nazwisku widnieją daty z okresu 1937–1938, co oznacza, że są to ofiary tzw. operacji polskiej. Zgodnie z rozkazem nr 00485 ludowego komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa w ciągu niecałych dwóch lat do aresztów trafiło wówczas ok. 140 tys. Polaków mieszkających w ZSRR i innych obywateli radzieckich, którzy mieli coś wspólnego z Polską. Co najmniej 111 tys. Polaków rozstrzelano. Tych, którzy przebywali w Kazachstanie, pogrzebano w zbiorowych mogiłach, m.in. w miejscowości Żanałyk. Łącznie w tym miejscu zakopano 4 125 osób różnych narodowości.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Co łączyło pułkownika barona Arnolda von Lücknera, André Lucknera, Jacques’a Fourdana, Jerzego Wilskiego i „Klar...
- Nikt się nie spodziewał, że zgarniemy całą możliwą pulę w Sejmie i cały Senat, i że nasze głosy będą miały zna...
Szwajcaria, Niemcy, Australia, a nawet Rosja – tam wiodą tropy związane z najbardziej poszukiwanym na świecie zr...
Dwieście lat temu urodził się Włodzimierz Dzieduszycki. Na Podkarpaciu to rok poświęcony tej postaci. Dlaczego w...
13 czerwca 1940 r. po południu rozpoczęła się jedna z najtragiczniejszych kart w historii II wojny światowej: pi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas