Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.10.2018 14:16 Publikacja: 07.10.2018 00:01
Trwające od 2 do 6 października 1939 r. walki między Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie” a XIV KZmot Wehrmachtu były ostatnią bitwą kampanii wrześniowej
Foto: PAP
Nie wiemy, jak wiele takich wydarzeń miało miejsce w prehistorii ludzkości. Na podstawie 27 szkieletów odkrytych w kenijskim Nataruk niedaleko Jeziora Turkana archeolodzy z Cambridge University ustalili, że miejsce to było polem pierwszej potyczki bitewnej w dziejach ludzkości. Chociaż naukowcy nie wiedzą, co było przyczyną walki ani jakiej użyto broni, uznaje się, że bitwa w Nataruk jest najstarszą naukowo potwierdzoną batalią między dużymi grupami ludzi.
Nas jednak interesują wydarzenia znacznie bliższe w czasie. W 1851 r. brytyjski prawnik i historyk Edward Shepherd Creasy opublikował książkę pod tytułem „15 najważniejszych bitew w dziejach świata. Od Maratonu do Waterloo". W późniejszych latach inni uznani historycy zaczęli uzupełniać tę listę według własnej oceny. Brytyjski polityk i pisarz Edgar Vincent D'Abernon, uznał, że 18. najważniejszą bitwą w dziejach świata była obrona Warszawy przed bolszewickimi hordami w 1920 r.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas