Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.10.2018 09:24 Publikacja: 13.10.2018 00:01
Maszyna szyfrująca Enigma. Niemcy stosowali rożne typy Enigmy i stale ją udoskonalali, dlatego jej szyfr był tak trudny do złamania
Foto: Getty Images
Isaac Newton, parafrazując słowa rzymskiego poety Lukana i Bernarda z Chartres powiedział: „Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na barkach olbrzymów". Słowa Newtona odnosiły się do jego wielkich poprzedników: Kartezjusza, Bacona, Kopernika i Keplera. Dla Turinga „olbrzymami" byli znakomici matematycy: Euklides, Pitagoras i Archimedes, Blaise Pascal, Leonardo Fibonacci, Galileusz, Kartezjusz, Isaac Newton, Brook Taylor, Carl F. Gauss, Gottfried Leibniz, Leonhard Euler czy David Hilbert.
Alan Mathison Turing urodził się 23 czerwca 1912 r. jako drugie i ostatnie dziecko Juliusa i Ethel Turingów. Ojciec był urzędnikiem imperium brytyjskiego i wraz z żoną spędzał większość czasu poza granicami kraju. Alan ze starszym bratem Johnem często przebywali w prywatnych internatach mających zastąpić im rodzinny dom. W 1926 r. Alan Turing rozpoczął naukę w Sherborne, tradycyjnej angielskiej szkole prywatnej z internatem. Prawdopodobnie tam odkrył swoją homoseksualną naturę. Wydarzeniem, które traumatycznie odcisnęło się na jego życiu, była śmierć kolegi Christophera Morcoma, z którym najprawdopodobniej łączyło go coś więcej niż tylko przyjaźń.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas