Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, miasto stołeczne Warszawa i ministerstwo kultury osiągnęły porozumienie w sprawie procedury konkursowej na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
"Uzgodnione zasady przeprowadzenia konkursu respektują zapisy umowy założycielskiej oraz statutu Muzeum POLIN. Gwarantują transparentność i obiektywizm oraz równy wpływ wszystkich trzech założycieli Muzeum POLIN na wybór dyrektora na nową kadencję" - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia ŻIH.
Ogłoszenie przez szefa resortu kultury konkursu w prasie i na stronie internetowej MKiDN nastąpi w przyszłym tygodniu - podał z kolei resort kultury. Jak napisał na twiiterze Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy, konkurs ma być rozstrzygnięty do 30 kwietnia.
- Przez ostatnie kilka tygodni prowadziliśmy intensywne negocjacje w gronie założycieli Muzeum – informuje Piotr Wiślicki przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia ŻIH. - W ich toku każda ze stron przedstawiała swoje argumenty i propozycje w odniesieniu do procedury wyboru dyrektora Muzeum POLIN. Osiągnięty kompromis uwzględnia zapisy umowy założycielskiej gwarantujące założycielom równy podział głosów w komisji konkursowej. Porozumieliśmy się także w sprawie powierzenia na czas konkursu obowiązków pełniącego dyrektora jednemu z zastępców prof. Dariusza Stoli. Pan premier Gliński powołał na to stanowisko Zygmunta Stępińskiego, zgodnie z propozycją Zarządu Stowarzyszenia ŻIH. Profesor Dariusz Stola przyjął ze zrozumieniem to rozwiązanie i zapowiedział, że wystartuje w konkursie. Chciałbym również zauważyć, że osiągnięty kompromis jest jeszcze jednym dowodem, że Muzeum POLIN zostało zbudowane na idei dialogu i porozumienia – dodał Piotr Wiślicki.
Założyciele muzeum uzgodnili, że do czasu jego rozstrzygnięcia obowiązki dyrektora placówki pełnić będzie Zygmunt Stępiński – zajmujący od 2012 r. stanowisko zastępcy dyrektora w Muzeum POLIN. Stępiński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach 80. zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej. W Muzeum POLIN od 2012 r. jako zastępca dyrektora nadzoruje pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. Jest współtwórcą sukcesów frekwencyjnych i programowych tej instytucji.