Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.04.2019 10:58 Publikacja: 04.04.2019 15:49
29 maja 1453 r., po zdobyciu Konstantynopola, sułtan Mehmed II zyskał przydomek Zdobywca (Al-Fatih). Wtedy też przeniósł stolicę swojego imperium z Edirne do Konstantynopola
Foto: Wikipedia
Po zdobyciu bułgarskich miast: Mesembrii (ob. Nesebyru) i Anchialos (ob. Pomorie) osmański sułtan Mehmed II postanowił pod koniec marca 1453 r. uderzyć na Konstantynopol. Mimo że Cesarstwo Bizantyńskie było już zaledwie cieniem swojej dawnej potęgi, to jednak stolica dawnego imperium była jedną z największych twierdz ówczesnego świata. Wojska tureckie podeszły pod mury stolicy Bizancjum prawdopodobnie w środę 5 kwietnia lub następnego dnia nad ranem. Sułtan wyznaczył swojej armii zadanie, które wydawało się niewykonywalne. Atakujące od strony dzielnicy Blacherna oddziały artyleryjskie Karadża Paszy, uderzający od strony Likos janczarscy gwardziści sułtana i regularne wojska Iszaka Paszy idące na stolicę od strony morza Marmara miały sforsować mury obronne mające łącznie 20 km długości. Ich budowę rozpoczął jeszcze w IV wieku cesarz Konstantyn II. Rozbudowane przez Teodozjusza II i jego następców fortyfikacje Konstantynopola miały aż 11 bram wbudowanych w potężne wieże obronne. Dodatkowo w promieniu 65 km od centrum miasta cesarz Anastazjusz (panujący w latach 491–518) wzniósł linie umocnień obronnych skutecznie chroniących stolicę od strony lądu. Przez blisko tysiąc lat te fortyfikacje zapewniały Konstantynopolowi bezpieczeństwo. Stolica Bizancjum odparła wszystkie ataki Persów, Awarów, Słowian, Arabów, Bułgarów, Rusów, Seldżuków, Pieczyngów i Turków. Paradoksem historii jest fakt, że w ciągu 12 wieków miasto zostało zdobyte tylko raz. W 1203 r. dokonali tego podstępem przybyli z Europy zachodniej uczestnicy IV wyprawy krzyżowej, uważani wcześniej przez Greków za chrześcijańskich sojuszników w wojnie o wyzwolenie Ziemi Świętej spod panowania Ajjubidów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas