Rzeczniczka Instytutu Verba Veritatis Agata Witkowska wyjaśniła nam, że Instytut Verba Veritatis jest projektem realizowanym przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego.
„Fundacja złożyła projekt do Funduszu Sprawiedliwości jako jedna z wielu podmiotów i w drodze konkursu zostały przyznane środki na to zadanie" – poinformowała. I dodała, że „celem instytutu nie jest dzielić, ale dołożyć wszelkich starań żeby historia Polski, która jest powodem wielu sporów, łączyła Polaków. Żebyśmy wspólnie mogli być z niej dumni i wspólnie wyciągnąć wnioski z tego co chwały Polakom nie przynosi. Oskarżanie Fundacji jako narzędzia partii rządzącej są krzywdzące i nieprawdziwe, ponadto bardzo niekorzystnie wpływają na zadanie, które chcemy wykonać, a które jest bardzo trudne. Nazwa Instytutu nie do końca oddaje szereg działań, które robimy. Oprócz działań związanych z przeciwdziałaniem antypolonizmowi i fałszowaniu historii przygotowujemy tez seminaria, konferencje, materiały edukacyjne, reportaże związane z szerokorozumianą wiedzą o społeczeństwie, a także aktualną sytuacją w kraju i na świecie".
Witkowska przyznała, że Instytut do Walki z Antypolonizmem Verba Veritatis złożyło zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa stypizowanego w art. 133 KK w zw. z art.257 Kk.
„W ramach realizowania zadania konkursowego, ale też misji instytutu nie możemy pozostać obojętni na oskarżenia wobec Polski i Polaków które nas znieważają. Przypisywanie Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez niemieckich okupantów, jak również twierdzenie, iż niechęć Polaków do Żydów była nagminna w sytuacji gdy wielu Polaków w czasie II wojny Światowej niejednokrotnie narażało, a nawet poświęcało swoje życie i swoich rodzin pomagając Żydom, w sposób wyjątkowo niesprawiedliwy godzi w nasz Naród. W rzeczywistości szkodliwość takich czynów jest znacznie większa ponieważ jest to fałszowanie historii i szerzenie obrazu "polaka prześladowcy" na arenie międzynarodowej, kiedy to właśnie ten Polak wyruszył przed II wojną światową w świat domagając się wsparcia od środowisk międzynarodowych dla prześladowanej przez nazistów ludności żydowskiej mieszkającej w Polsce" (pisownia oryginalna – red.) – napisała rzeczniczka w odpowiedzi do „Rzeczpospolitej"
"Instytut to projekt realizowany przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego ze środków Funduszu Sprawiedliwości przyznanych w drodze konkursu" – dodała Agata Witkowska
Chodzi o VI konkurs na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości". Opiewał on łącznie na 12,5 mln złotych. Pieniądze z tego konkursu powinny zasilić siedem organizacji pozarządowych do 2023 roku. W grupie tej jest m.in. Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Fundacja Lux Veritatis, Fundacja Strażnik Pamięci. Nie wiadomo ile dokładnie z tej kwoty trafiło do Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Ministerstwo nie podało bowiem informacji o podziale przyznanych dotacji na poszczególne projekty.