Kalendarium

Jarosław Szarek - historyk, oddział IPN w Krakowie

Aktualizacja: 21.01.2008 20:14 Publikacja: 21.01.2008 00:13

Red

13 sierpnia

– W związku z coraz gorszą sytuacją gospodarczą rozpoczęto sprzedaż cukru na kartki – 2 kilogramy miesięcznie na osobę. „Do żarcia nic nie ma, cukier zniknął, inne rzeczy też, przed sklepami ogony, ludzie wściekli. A jednocześnie wiadomo, że z 1000 ludzi albo więcej siedzi w więzieniach za czerwcowe zajścia, jest terror, mnóstwo robotników wylano z pracy” – pisał Stefan Kisielewski.

18 września

– Na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, po wieloletnich zmaganiach, odsłonięto pomnik – marmurowy obelisk – z napisem „Katyń – 1940”. Władze brytyjskie nie zgodziły się na umieszczenie jakiegokolwiek napisu wskazującego na sowieckich sprawców zbrodni oraz na udział w uroczystości angielskich oficerów w mundurach. Tylko jeden, wbrew zakazom, stanął w warcie honorowej. Nawet w wolnym świecie ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej natrafiało na duże opory.

23 września

– Pisarz Jerzy Andrzejewski poinformował Sejm PRL o powołaniu Komitetu Obrony Robotników i złożył „Apel do społeczeństwa i władz PRL” podpisany przez 14 osób, m.in. Jerzego Andrzejewskiego, Jacka Kuronia, Edwarda Lipińskiego, Jana Józefa Lipskiego, Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego, Józefa Rybickiego, Wojciecha Ziembińskiego, ks. Jana Zieję. Brutalność i bezwzględność władz wobec protestujących w czerwcu 1976 roku robotników Radomia i Ursusa, a następnie represje wobec nich (w kilkunastu procesach zapadły wyroki do dziesięciu lat więzienia), spowodowały, że w wielkomiejskich, nastawionych opozycyjnie środowiskach harcerskich, studenckich, inteligenckich oraz robotniczych zorganizowano akcję pomocy finansowej, prawnej, moralnej dla represjonowanych. Z tej aktywności wyłonił się KOR. Jego sygnatariusze wystąpili jawnie wobec władz, domagając się zwolnienia aresztowanych i zaprzestania prześladowań. Władze aresztowały część działaczy KOR, ale pod presją społeczną, a także wobec nacisku Zachodu, zostały zmuszone do ich zwolnienia na mocy amnestii (22 VII 1977), którą objęto także robotników Radomia i Ursusa. KOR nie zaprzestał jednak działalności, ale przekształcił się (29 IX 1977) w Komitet Samoobrony Społecznej KOR (dołączyli kolejni sygnatariusze, m.in. Adam Michnik, Halina Mikołajska, Zbigniew Romaszewski), inicjując wiele niezależnych inicjatyw na rzecz przestrzegania praw człowieka, a także rozpoczynając poza zasięgiem cenzury wydawanie prasy, książek (m.in. Niezależna Oficyna Wydawnicza NOW-a kierowana przez Mirosława Chojeckiego, pisma „Biuletyn Informacyjny”, „Robotnik”, kwartalnik literacki „Zapis”…) oraz działając na rzecz samoorganizacji społeczeństwa.

10 marca

– Tomasz Strzyżewski, krakowski cenzor, poprosił o azyl w Szwecji, gdzie wywiózł tajną dokumentację Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (ok. 700 stron), którą przekazał KOR. Została ona wydana następnie na Zachodzie oraz w kraju przez oficynę NOW-a pt. „Czarna księga cenzury”. Opublikowanie w niej m.in. „Księgi zapisów i zaleceń GUKPPiW” (wykaz „zakazanych” tematów i autorów, wśród nich lista 99 pisarzy emigracyjnych oraz liczne wytyczne: „należy bezwzględnie eliminować z PAP, prasy, radia i TV wszelkie dane zbiorcze dotyczące ilości: wypadków: – drogowych, – pożarów, – utonięć…” czy zakaz druku nekrologów „byłych żołnierzy zgrupowań, oddziałów AK i innych prawicowych organizacji uczestniczących w powstaniu warszawskim…”) stanowiło ilustrację totalnej kontroli cenzury w PRL.

25 marca

– Ogłoszono powstanie Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, którego „Apel do społeczeństwa polskiego” podpisało 18 osób (patrz: art. „Marzenia o Niepodległej”).

15 maja

– Z udziałem około 100 tysięcy wiernych kard. Karol Wojtyła konsekrował kościół w Nowej Hucie. Zmagania o jego powstanie wierni rozpoczęli po październiku 1956 roku, a w kwietniu 1960 roku doszło do starć z milicją w obronie krzyża postawionego w miejscu planowanej budowy.

24 – 30 maja

– W kościele św. Marcina w Warszawie głodowało kilkanaście osób, domagając się zaprzestania represji wobec działaczy opozycyjnych i robotników uwięzionych po czerwcu 1976 roku. Podjęte działania, m.in. kilka tysięcy zebranych podpisów, a także działania na Zachodzie oraz chęć otrzymywania kolejnych kredytów spowodowały, że w lipcu reżim ogłosił amnestię, co zostało odebrane jako sukces opozycji. Władze zrezygnowały z organizowania procesów, ograniczając się do nękania i szykan; m.in. zwalniania z pracy, relegowania z wyższych uczelni, zakazu otrzymywania paszportu, rewizji, pobić, zatrzymywania na 48 godzin, zastraszania i gróźb.

29 października

– W Warszawie powołano tzw. Uniwersytet Latający, a w lutym 1978 roku – Towarzystwo Kursów Naukowych – organizujące wykłady i spotkania literackie w mieszkaniach prywatnych, gdzie naukowcy i literaci mówili na tematy nieobecne w oficjalnie wydawanych książkach i podręcznikach. Deklarację TKN (10 II 1978) podpisało 58 osób, wśród nich 17 profesorów i ośmiu docentów. Jego wykłady były rozbijane przez bezpiekę i bojówki aktywistów Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, a osoby je prowadzące szykanowane przez SB. Jednocześnie poza zasięgiem cenzury zaczęły się ukazywać kolejne pisma, m.in. warszawski „Głos”, lubelskie pismo młodych katolików „Spotkania”, łódzko-warszawski „Puls”.

1 grudnia

– Edward Gierek – jako pierwszy w historii przywódca komunistycznego państwa – został przyjęty na audiencji w Watykanie przez papieża Pawła VI. Kilka tygodni później w Warszawie przebywał prezydent USA Jimmy Carter.

9 stycznia

– „W działaniach nauk humanistycznych i społecznych nasza uwaga koncentruje się na umacnianiu marksistowsko-leninowskiej orientacji tych nauk i zacieśnieniu ich więzi z działalnością partii, z jej pracą teoretyczną i ideowo-wychowawczą” – mówił Edward Gierek na konferencji PZPR.

25 lutego

– W Katowicach, z inicjatywy Kazimierza Świtonia, powołano pierwszy Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych. W wyniku niezwykle brutalnych represji inicjatywa ta została jednak spacyfikowana przez bezpiekę. 29 kwietnia powołany został Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych w Gdańsku. „PZPR uczyniła działalność Związków Zawodowych przedłużeniem swej struktury. (…) Społeczeństwo musi wywalczyć sobie prawo do demokratycznego kierowania swoim państwem” – napisali w deklaracji założycielskiej Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski, Antoni Sokołowski (ten ostatni uległ SB). Wokół gdańskiego WZZ, który zyskał poparcie grupek robotników w kilku gdańskich zakładach pracy (m.in. Stoczni im. Lenina, Elmorze), skupiło się prężne środowisko gdańskiej opozycji, m.in. Bogdan Borusewicz, Joanna Duda-Gwiazda, Bogdan Lis, Andrzej Kołodziej, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa.

6 – 8 kwietnia

– Na odbywającym się w Katowicach XX Zjeździe Związku Literatów Polskich doszło do krytycznych wobec polityki reżimu wystąpień pisarzy. Andrzej Braun mówił: „Bezprawie osiągnęło swe apogeum (…) cenzura decyduje, kto ma być pisarzem w Polsce”. Upominał się także o prawdę o Katyniu, procesie 16: „Tragiczna historia września 1939 roku dotyczy tylko połowy Polski. Dzieje Polaków i społeczeństwa polskiego w Białymstoku, Lwowie czy Wilnie w latach 1939 – 1941 nie należą do historii Polski”. W proteście wyszło z sali kilkudziesięciu pisarzy wiernych PZPR.

30 lipca

– Około 200 chłopów z 18 wiosek w gminie Milejów powołało Tymczasowy Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej na czele z Janem Rożkiem. Chłopi protestowali przeciwko krzywdzącej ich – uderzającej w indywidualną własność – uchwalonej właśnie ustawie emerytalnej, a także fatalnym warunkom życia na wsi. Działalność Komitetu poddano represjom. Z kolei 10 września we wsi Zbrosza Duża, gdzie inicjatorem niezależnych działań był miejscowy proboszcz ks. Czesław Sadłowski, powstał Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej. Powstały również: Komitet Niezależnego Związku Rolników, Podlaski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących oraz Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej. Na wsi kolportowano m.in. korowską „Placówkę” oraz związanego z ROPCiO „Gospodarza”.

16 października

– Krakowski kardynał ks. Karol Wojtyła został wybrany na papieża, przyjmując imię Jana Pawła II. Był pierwszym od 455 lat nie-Włochem i pierwszym pochodzącym z kraju pod władzą komunistów, „wezwanym z dalekiego kraju… dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez wspólnotę wiary i tradycji chrześcijańskiej”. Otrzymując informację o wyborze Polaka na papieża, Gierek miał wykrzyknąć: „O rany boskie!”. Polacy powitali Jana Pawła II wybuchem radości, m.in. parafrazując słynne słowa wypowiedziane po wyborze jako „habemus clapam”.

11 listopada

– 60. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kościół nakazał odprawić z tej okazji nabożeństwa, podczas których odczytywano komunikat biskupów: „Poszanowanie wszystkich praw naszego Narodu i całości terytorialnej jest i musi pozostać podstawą ładu międzynarodowego na kontynencie europejskim. Przypomnienie 60. rocznicy odzyskania naszej niepodległości zobowiązuje nas samych”.

13 sierpnia

– W związku z coraz gorszą sytuacją gospodarczą rozpoczęto sprzedaż cukru na kartki – 2 kilogramy miesięcznie na osobę. „Do żarcia nic nie ma, cukier zniknął, inne rzeczy też, przed sklepami ogony, ludzie wściekli. A jednocześnie wiadomo, że z 1000 ludzi albo więcej siedzi w więzieniach za czerwcowe zajścia, jest terror, mnóstwo robotników wylano z pracy” – pisał Stefan Kisielewski.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego