Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 30.05.2008 13:03 Publikacja: 30.05.2008 13:03
Foto: AKG/East News
Poza ciężkozbrojnymi i łucznikami źródła odnotowały w otoczeniu króla 120 saperów pod wodzą rycerza, 25 ogniomistrzów i 50 bombardierów, 13 ludzi szykujących zbroje, 28 służących zajmujących się namiotami oraz 124 cieśli. Dopiszmy jeszcze 15 minstreli oraz kapelanów i sztab medyczny. Słowem, nadchodził czas specjalistów...
Wysadzona 14 sierpnia przy ujściu Sekwany armia Henryka ruszyła ku fortyfikacjom pobliskiego Harfleur. Tkwić będzie pod murami dzielnie bronionego portu do 22 września, a co czwarty jej żołnierz zachoruje (wielu umrze) na dezynterię. Wzięte głodem i ogniem 12 lekkich bombard Harfleur dało wprawdzie znękanym Anglikom bazę zaopatrzeniową, ale wymagało pozostawienia dwutysięcznej załogi, a jego zdobycie nie ułatwiało odpowiedzi na pytanie, co dalej. Henryk myślał o marszu wzdłuż Sekwany, a potem na południe, ku angielskiemu wówczas Bordeaux. Kłopoty z zaopatrzeniem i pogoda (burze uszkodziły wiele okrętów) wykluczały takie rajdy, podobnie jak systematyczne oblężenia normandzkich twierdz. Opuszczając 8 października Harfleur, król mógł sobie pozwolić tylko na krótki marsz na północ, ku trzymanemu od 1347 roku przez Anglików Calais. Z trudem przeprawił głodne i przemoknięte wojsko 18 października na prawy brzeg Sommy powyżej Amiens, czemu śledzące go zza rzeki oddziały francuskie nie zdołały przeszkodzić. Nie pozwoliły jednak zmordowanym najeźdźcom na wymarzony odpoczynek.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas